Jak przechowywać ważne dokumenty?

Przez cale życie gromadzimy najróżniejsze dokumenty. Często nawet nie zastanawiamy się nad ich przechowywaniem. Tymczasem okazuje się, że jest to naprawdę bardzo ważne. Wbrew obiegowej opinii problem odpowiedniego przechowywania dokumentów dotyczy nie tylko firm, ale także i osób prywatnych.

Wszelkie umowy, karty gwarancyjne, paragony itd. – również i te z pozory niespecjalnie ważne papiery musimy przechowywać w bezpiecznym miejscu. To one są w końcu podstawą do złożenia reklamacji. Kopie umów, dowody wpłaty itd. – to kolejne dokumenty, które musimy przechowywać. Co więcej, są także i takie dokumenty, które powinniśmy przechowywać przez całe życie. Chodzi tutaj o wszelkiego rodzaju akty stanu cywilnego świadectwa pracy, dyplomy, dokumenty majątkowe oraz umowy ubezpieczeniowe (polisy na życie).

Niby wszyscy wiemy, że takie dokumenty trzeba odpowiednio przechowywać, a mimo to bywa, że nawet najważniejsze papiery ulęgają zagubieniu. Zdarza się to np. podczas remontów albo przeprowadzek. Chcesz tego uniknąć? Dobrym rozwiązaniem jest sejf – w sejfie można przechowywać zwłaszcza dokumenty majątkowe i polisy na życie. Innym rozwiązaniem są magazyny self storage. W tej chwili magazyny tego rodzaju możemy znaleźć także w Poznaniu i Wrocławiu – w obu tych miastach oferuje swojej usługi firma Stokado. Komórkę magazynową albo kontener na wartościowe przedmioty mogą wynająć zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. W Stokado można wynająć już powierzchnię magazynową o powierzchnię jedynie 1 m kwadratowego. Oferowane komórki są suche, zawsze panuje w nich ta sama temperatura.

Przed schowaniem dokumentów warto byłoby zrobić w nich porządek, aby w razie potrzeby szybko znaleźć potrzebne papiery. Dobrym rozwiązaniem jest uporządkowanie zgromadzonych dokumentów tematycznie – do tego przydadzą się tradycyjne teksturowe teczki. Jeśli chodzi o mniejsze dokumenty, jak np. paragony ze sklepów albo potwierdzenia bankomatowe, dobrym rozwiązanie jest umieszczenie ich w osobnej koszulce z folii. Papiery powinny być ułożone według dat.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL