Jak pakować szkło i porcelanę?

Każdy, kto ma za sobą przeprowadzkę albo po prostu transport swojego dobytku do magazynu samoobsługowego, może potwierdzić, że pakowanie szkła i porcelany bywa bardzo problematyczne. Nic dziwnego. Chodzi o kruche przedmioty, które są bardzo podatne na zniszczenie, a przy tym często bywają dość wartościowe. Jeśli chcemy uniknąć różnego rodzaju zniszczeń, konieczne jest staranne zapakowane szklanych i porcelanowych przedmiotów. Jak to zrobić?

Przede wszystkim należy przygotować odpowiednie materiały do pakowania. Jeśli chodzi o szkło i porcelanę, powinno się postawić na mocne kartony, dobrym wyborem będą te wykonane z tektury pięciowarstwowej. Oczywiście zaleca się takie kartony starannie zakleić. Jeśli chodzi o wyjątkowo delikatne przedmioty ze szkła oraz porcelany, dobrym rozwiązaniem jest tzw. „podwójne pakowanie”. Polega to na tym, że delikatny przedmiot pakujemy w małe pudełko, a następnie tak zapakowany umieszczamy w większym kartonie. Dla bezpieczeństwa wolną przestrzeń w większym kartonie należy wypełnić czymś miękkim, np. specjalnymi wypełniaczami do pakowania, kocem, ubraniami itd.

Już na kilka tygodni przed zaplanowanym przewozem swojego dobytku do nowego mieszkania albo magazynu samoobsługowego powinniśmy gromadzić stare gazety i papier – przydadzą się do zabezpieczenia porcelanowych zastaw, delikatnych biletów, naczyń ze szkła itd. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie folii pęcherzykowej. Pamiętajmy, że przed włożeniem szklanych oraz porcelanowych przedmiotów do kartonu, należy go nie tylko skleić, ale także wypełnić jego dno ochronną warstwą – może to być zarówno grubsza warstwa papieru, jak i kilka warstw folii bąbelkowej. Do przechowywania skorzystaj z magazynów Self Storage.

Podczas pakowania zastawy stołowej dobrze byłoby zacząć od przedmiotów gabarytowo większych. Na dół kartonu możemy kłaść tace, talerze, salaterki – każdą pojedynczą sztukę należy oczywiście owinąć gazetę lub papierem. Po ułożeniu przedmiotów w kartonie wypełniamy wolne przestrzenie. Podobnie postępujemy w przypadku mniejszych przedmiotów (np. szklanek, filiżanek i kieliszków, pamiętajmy jedynie o tym, że nie wolno ich ustawić w stosy.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL