Jak przechowywać sprzęt wspinaczkowy?

Wspinaczka to sport bardzo wymagający – nie tylko jeśli chodzi o kondycję fizyczną, ale także i w zakresie sprzętowym. Ekwipunek wspinaczkowy, jeśli ma nam zapewnić bezpieczeństwo, musi być najwyższej jakości. Nie zapominajmy o tym jednak, że na jego żywotność ma ogromny wpływ sposób konserwacji przechowywania. Stąd też, jeżeli zamierzamy odłożyć sprzęt wspinaczkowy po sezonie, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Przede wszystkim, zanim odłożymy nasz sprzęt wspinaczkowy na półkę, powinniśmy zadbać o jego czystość. Zazwyczaj nie ma problemu z oczyszczaniem go za pomocą wody, a nawet w miarę delikatnego rozpuszczalnika. Nie trzeba bać się takich metod! Dotyczy to także metalowych elementów. Zazwyczaj zaleca się ich mycie w wodzie z mydłem, po umyciu należy je opłukać i jak najdokładniej wysuszyć. Chcesz mieć pewność, że wszystko jest, jak należy? Jeśli tak, możesz użyć dodatkowo sprężonego powietrza, aby tym skuteczniej usunąć wilgoć z metalowych elementów. Ruchome element sprzęt można dodatkowo pokryć teflonem lub silikonem, to powszechnie stosowany sposób konserwacji.

Również w przypadku lin i uprzęży nie ma w zasadzie żadnych przeciwwskazań do uprania ich w wodzie dodatkiem jakiegoś w miarę łagodnego, niezbyt intensywnie działającego detergentu. Istotny jest sposób suszenia upranych lin, po wypłukaniu należy je rozwiesić w jakimś ciemnym pomieszczeniu. To bardzo ważne, ponieważ promienie słoneczne niszczą delikatne włókna, tym samym obniżając żywotność naszego sprzętu wspinaczkowego. Do przechowywania skorzystaj z magazynów Self Storage.

Kaski, uprzęże, liny, karabinki, lonże i inne akcesoria, po tym jak sprawdzimy ich stan techniczny, należy odpowiednio przechowywać, aby można je wykorzystać w kolejnym sezonie. Lepiej nie przechowywać sprzętu wspinaczkowego w zawilgoconej piwnicy, taras czy garaż to także nie są dobre pomysły. Ze swej strony zdecydowanie rekomendujemy wynajem komórki magazynowej. To niewielki koszt, a przechowywane przedmioty znajdują się w suchy komórkach, gdzie zawsze jest taka sama temperatura. Okres wynajmu można ustalić indywidualnie.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL