Przechowywanie opon zimowych. O czym należy pamiętać?

Nadejście wiosny to czas, kiedy kierowcy decydują się na zmianę opon zimowych na letnie. Po wymianie warto zastanowić się nad właściwym przechowywaniem opon. Można oczywiście zostawić je w wybranym serwisie, można także pomyśleć o przechowywaniu opon zimowych na własną rękę. Ta druga możliwość pozwala na zapewnienie oponom optymalnych warunków, co na dłuższa metę umożliwia przechowywanie ich w warunkach sprzyjających ich długiej eksploatacji.

Jak przygotować opony zimowe do przechowywania? Najpierw opony należy dobrze umyć, można użyć w tym celu chociażby szamponu samochodowego. Następnie należy skontrolować stan bieżnika. W przypadku opon zimowych głębokość bieżnika powinna wynosić co najmniej 4 mm. Jeśli opona jest w dobrym stanie, nadaje się do przechowywania, należy usunąć z jej bieżnika małe kamyki. W tym celu można użyć jakiegoś tępego narzędzia. Po wysuszeniu umytej opony można ją zakonserwować za pomocą specjalnego środka. Z tego kroku możesz zrezygnować, jednak takie produkty efektywnie opóźniają starzenie się gumy.

Kolejna istotna kwestia to dobór miejsca do przechowywania opon zimowych. Balkon czy blaszany garaż nie są dobrymi rozwiązaniami. Na balkonie opony będą narażone na szkodliwe promieniowane UV, z kolei w garażu blaszanym latem panuje bardo wysoka temperatura, co także negatywnie wpływa na stan ogumienia. Opony zimowe powinny być przechowywane w miarę możliwości w suchym, ciemnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza temperatury pokojowej. Guma nie powinna mieć kontaktu ze smarami, paliwem, rozpuszczalnikami itd. Jeśli nie dysponujesz takim pomieszczeniem, zachęcamy do wynajęcia komórki magazynowej w Stokado Self Storage. To znakomite rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowej przestrzeni.

Jak ułożyć przechowywane opony? Opony na felgach można z powodzeniem położyć po prostu jedną na drugiej. W przypadku opon bez obręczy przy ułożeni tego typu co kilka tygodni powinniśmy oponę z dołu przenieść na górę. To wystarczy, aby zapobiec odkształceniom gumy, do których mogłoby dojść bez tego zabiegu.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL