Jak przechowywać materac?

Jeśli planujesz dłuższy wyjazd i potrzebujesz zabezpieczyć swoje miejsce do spania, dowiedz się, jak przechowywać materac, by nie uległ zniszczeniu w czasie, gdy nie będziesz go używać. Warto w tej sytuacji rozważyć skorzystanie z komórki magazynowej w magazynie Self Storage. Dotyczy to zwłaszcza wysokiej jakości, drogich materacy – lepiej nie ryzykować z przechowywaniem ich w garażu lub piwnicy. Zmiany temperatury, wilgoć (zwłaszcza w piwnicy) – to wszystko niestety może doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń. Prawidłowe przechowywanie materaca wpływa natomiast na jego jakość i przedłuża jego żywotność. Jeśli zatem Twój materac ma latami pozostawać w dobrym stanie, wymaga to od Ciebie odpowiedniej dbałości o niego i prawidłowego przechowywania.

Jak przechowywać materac? Praktyczne wskazówki

Nawet w okresie normalnego użytkowania trzeba dbać o materac i właściwie go pielęgnować. Tym bardziej dotyczy to sytuacji, kiedy zamierzasz go przechowywać nieco dłużej. Jak i w czym przechowywać materac, by nie stracił swoich właściwości i nie uległ zniszczeniu?

  • Przede wszystkim, unikaj przechowywania materaca w piwnicy. Nawet, jeśli piwnica jest stosunkowo sucha to i tak poziom wilgotności jest zbyt duży, by można w niej było bezpiecznie przechować materac.
  • Nie wolno układać materaca bezpośrednio na podłożu, ponieważ z czasem przestanie przepuszczać powietrze, co zaowocuje rozwojem roztoczy.
  • Czy materac może stać pionowo? Absolutnie nie – przechowywanie materaca w pozycji stojącej wpływa negatywnie na strukturę materaca i może doprowadzić do jego nieodwracalnych odkształceń. Jeśli przechowujesz materac przez długi czas, połóż go płasko i nie kładź niczego na jego powierzchni, ponieważ możesz w ten sposób uszkodzić materac. Jeśli planujesz przechowywać materac długoterminowo, warto byłoby również co kilka miesięcy go odwracać.
  • W komórce Self Storage jest sucho, jednak materac nadal pozostaje narażony na osiadanie kurzu. Czy materac może być w folii, która zabezpieczy go przed kurzem i zabrudzeniem? Warto pomyśleć o owinięciu go dodatkowo folią stretch, która powinna rozwiązać ten problem. Dowiedz się, jak zapakować materac i jaka jest najlepsza folia do przechowywania materaca, po czym wybierz taką formę ochrony, która zapobiegnie jednocześnie rozwojowi wilgoci i grzybów.

Jeśli nie możesz przechowywać materaca w domu lub mieszkaniu w suchym miejscu, zdecyduj się na komórkę Self Storage. Koszt takiego rozwiązania nie jest zbyt wysoki, a masz pewność, że Twój dobytek jest przechowywany bezpiecznie i w optymalnych warunkach. Przechowalnia rzeczy to najlepsze miejsce do długoterminowego przechowywania materaca, ponieważ w takich komórkach jest sucho, a przy tym panuje stała temperatura. Masz zatem pewność, że materac nie zostanie uszkodzony.

Jak przechowywać materac? Bezpieczny transport i składowanie

Zastanawiasz się, jak najlepiej przetransportować materac i jak złożyć materac sprężynowy? Staraj się nie zaginać materaca w żaden sposób, gdyż możesz uszkodzić jego strukturę. Najlepiej przewozić materac na płasko, w odpowiednio dużym aucie, by zmieścił się bez konieczności zwijania go. Zwijanie materaca w rolkę samemu jest niemożliwe, a podjęte próby mogą go trwale uszkodzić. Czy i jak długo materac może być zrolowany? Odbywać się to może bezpiecznie tylko i wyłącznie za pomocą specjalistycznych maszyn, które pozwalają prawidłowo zwinąć materac, aby zachować jego właściwości. W każdym przypadku zaleca się również rozwinięcie materaca tak szybko, jak tylko jest to możliwe, najlepiej od razu po przetransportowaniu go.

Bardzo ważny jest także dobór właściwego środka transportu, gdyż materac jest podatny na różnego rodzaju uszkodzenia. Warto zatem zastanowić się, jak przewieźć materac. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy transportowej – masz wówczas pewność, że zostanie on we właściwy sposób zapakowany i zabezpieczony przed zabrudzeniem oraz potencjalnymi uszkodzeniami.

Przechowywanie materaca – co ile lat wymieniać materac?

Przechowując materac przez dłuższy czas warto również zastanowić się, co ile lat należy go wymieniać? Czas, po którym należy wymienić materac, jest uzależniony od wielu czynników, między innymi:

  • masy ciała użytkownika,
  • typu wypełnienia materaca,
  • prawidłowego stosowania się do wskazówek pielęgnacyjnych.

Co ile lat wymieniać zatem materac? Na pewno powinieneś zrobić to w momencie, gdy zauważasz zmiany jego struktury, jak pojawiające się grudki, wgłębienia w powierzchni materaca lub wyczuwalne pod powierzchnią sprężyny. O zużyciu materaca mogą świadczyć także bóle pleców, karku czy kończyn. Zaleca się, by wymieniać materac średnio co 5 – 10 lat użytkowania, w zależności od jego struktury, wypełnienia i zaleceń producenta.

Przechowywanie materaca wymaga właściwego miejsca i odpowiednich przygotowań. Transportuj go zawsze bezpiecznie i przechowuj na płasko w miejscu o stabilnej temperaturze i wilgotności. Pamiętaj, że nieodpowiednie przechowywanie materaca może spowodować pogorszenie jego stanu i sprawić, że stanie się on bezużyteczny.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL