fbpx

Jak przechowywać sprzęt wspinaczkowy?

Nie da się zaprzeczyć, że wspinaczka to coraz popularniejszy sport. Jest to sport, w którym bardzo ważną rolę pełni ekwipunek – to od niego zależy nasze bezpieczeństwo. I dlatego właśnie trzeba dobrze zadbać o jego właściwe przechowywanie poza sezonem. Jak właściwie powinno się przechowywać sprzęt wspinaczkowy, aby posłużył nam jak najdłużej? O czym należy szczególnie pamiętać?

Przede wszystkim powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć sprzęt wspinaczkowy przed szkodliwym działaniem wilgoci. Sprzęt ten ma sporo metalowych części. Zasadniczo można ekwipunek płukać w wodzie z mydłem, później jednak należy go bardzo dokładnie osuszyć. W tym celu zaleca się używanie sprężonego powietrza, które umożliwia skuteczne pozbycie się wilgoci. Przed odłożeniem sprzętu wspinaczkowego warto pokryć ruchome elementy silikonem lub teflonem.

Zasadniczo po sezonie warto liny, uprzęże oraz inne tego typu elementy ekwipunku wyprać. Wystarczy letnia woda z odrobiną raczej delikatnego detergentu. Po praniu trzeba wszystko dokładnie opłukać, a później wysuszyć. Jeśli chodzi o przechowywanie takich elementów, bardzo ważne jest, aby nie znajdowały się w miejscu, gdzie narażone byłyby na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Wilgoć, duże nasłonecznienie oraz podwyższona temperatura – to czynniki, które źle wpływają na stan przechowywanego sprzętu wspinaczkowego. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, aby sprzęt wspinaczkowy nie miała kontaktu z benzyną, olejem, płynem do akumulatorów itd. – w praktyce oznacza to, że zdecydowanie nie powinieneś swojego ekwipunku wspinaczkowego przechowywać w garażu. Jeśli nie jesteś pewien, czy sprzęt był przechowywany w odpowiednich warunkach, wyrzuć go! W końcu nie chcesz ryzykować własnym zdrowiem lub życiem, używając sprzętu złej jakości.

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój ekwipunek posłużył Ci w miarę długo, przechowuj go w miejscu dość chłodnym, ciemnym, a przy tym suchym. Dobrym rozwiązaniem są magazyny samoobsługowe self storage. Na idealne warunki do przechowywania swojego ekwipunku możesz liczyć chociażby w placówkach Stokado, zarówno we Wrocławiu, jak i Poznaniu.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL