Jak przechowywać basen ogrodowy?

Chyba każdy zgodzi się z tym, że basen ogrodowy może latem dostarczyć wiele radości. I to bynajmniej nie tylko dzieciom. Większe baseny ogrodowe to rozwiązanie, które ma coraz więcej zwolenników. Jednak, jeśli zależy Wam na tym, aby móc z basenu ogrodowego korzystać przez dłuższy czas, musicie pamiętać o odpowiednim przygotowaniu basenu do zimy.

Typowy basen ogrodowy może okazać się bardzo trwałym rozwiązaniem, jeśli tylko przed każdą zimą zostanie dobrze przygotowany do przechowywania. To bardzo ważne, ponieważ przy złym przechowywaniu może dojść do popękania niecki albo nawet innych trwałych uszkodzeń. Jeśli jednak zadbać o swój basen przed zimą, możesz liczyć na to, że nie będzie problemu z jego użytkowaniem przez następne kilka sezonów.

Po wylaniu wody z basenu trzeba dobrze oczyścić jego powierzchnię. W tym celu można użyć chociażby miękkiej gąbki. Do czyszczenia basenu (nawet gdy jego dno jest zazielenione) nie wolno używać ani detergentów ani myjek ciśnieniowych. Ewentualnie można użyć specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia właśnie niecek basenowych. Po wyczyszczeniu basenu należy go dobrze osuszyć. Nada się do tego bawełniana, miękka ścierka, która dobrze zbiera wilgoć. Także z trudno dostępnych miejsc, w których mogłaby rozwinąć się pleśń albo grzyby. Dopiero później przystępujemy do demontażu basenu. Po jego zdemontowaniu możemy go zwinąć. Nie powinno się jednak składać basenu jak kartki papieru, ponieważ może to doprowadzić do powstawania uszkodzeń.

Jeśli nie posiadasz wolnego pomieszczenia, gdzie panuje zimą dodatnia temperatura, możesz przechować swój basen ogrodowy w magazynie samoobsługowym typu self storage. Przed odłożeniem basenu warto owinąć go folią, aby nie miała styczności z innymi składowanymi przedmiotami. Dlaczego to takie ważne, aby basen przechowywany był w miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0 stopni C? Na mrozie materiał PVC, z którego wykonane są typowe baseny ogrodowe, może popękać i tym samym uniemożliwić dalsze korzystanie z basenu w kolejnym sezonie letnim.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL