Przeprowadzka – jak przenieść meble?

Co jest najtrudniejsze w przeprowadzce? Gdy chodzi o drobiazgi lub delikatne pamiątki, z pewnością pakowanie. Natomiast kiedy mowa o ciężkich meblach, najwięcej problemów sprawia ich przenoszenie i transport. Jak przenieść kanapę, biurko, pralkę, ciężkie meble?

Jak przenieść kanapę?

Profesjonalna firma użyje z pewnością odpowiedniego wózka stojącego oraz siły co najmniej dwóch mężczyzn. Jeśli jednak wolisz przenieść sofę bez udziału profesjonalistów, nic nie stoi na przeszkodzie. Pamiętaj koniecznie o zapewnieniu bezpieczeństwa! Aby bezproblemowo przenieść kanapę, postępuj zgodnie z tymi prostymi krokami.

  1. Jak przenieść kanapę? Oszacuj wagę kanapy i zorganizuj pomoc. Być może do przenoszenia wystarczający będzie udział dwóch osób, lecz w przypadku cięższych mebli konieczna będzie pomoc osoby trzeciej! Bez wątpienia zbyt duża grupa osób przenoszących także nie sprzyja całej akcji. Dlatego warto optymalnie określić potrzeby. Zorganizuj również mały, płaski wózek transportowy, który przyda się w kolejnych krokach. Taki wózek wiąże się z niewielkimi wydatkami, co z pewności pozwoli Ci zaoszczędzić! Ewentualnie, można wykorzystać także pasy mocujące – jeżeli wymiary sofy są niewielkie.
  2. Transport kanapy można sobie ułatwić. Pamiętaj, że wagę mebla można zawsze ograniczyć poprzez jego rozłożenie. Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, gdy jest to zupełnie niemożliwe. Warto więc rozkręcić kanapę na poszczególne części składowe. Oczywiście, wszelkie śrubki i łączenia należy zachować i odpowiednio zabezpieczyć.
  3. Jak transportować sofę bez niepotrzebnych problemów i zniszczeń? Po pierwsze, dokładnie zabezpiecz kanapę. Ten jeden krok pozwala na: transport sofy w stanie idealnym, uniknięcie wypadków z udziałem ostrych zakończeń mebla oraz zabezpieczenie otaczających sprzętów i ścian przed zarysowaniem. Jak zabezpieczyć sofę na czas przeprowadzki? Należy użyć odpowiednich pianek i folii stretch lub zwyczajnego koca czy też zalegających w szafach, niepotrzebnych materiałów. Oprócz tego nóżki należy wyposażyć w filcowe podstawki – aby przed zabezpieczeniem kanapy i już po usunięciu folii móc bezpiecznie przesuwać mebel.
  4. Jak przesunąć kanapę i przetransportować ją do samochodu? Na tym etapie przygotuj wózek transportowy. Niech jedna lub dwie osoby pociągną róg kanapy, podnosząc ją. Umożliwi to umiejscowienie wózka pod meblem. Jeśli wybór padł na pasy mocujące, należy użyć ich zgodnie z instrukcją. Zazwyczaj pasy mocowane są na ramionach osób przenoszących oraz pod meblem. Są to tak zwane pasy do przenoszenia, używane w celu zabezpieczenia kręgosłupa podczas transportowania. Pasy są najczęściej o co najmniej 50 % tańsze niż wózek transportowy.
  5. Kolejno wystarczy już przewieźć kanapę na wózku do samochodu transportowego lub bezpośrednio do magazynu czy nowego mieszkania – zależnie od celu i odległości. Jeżeli samochód transportowy nie jest dostępny, wystarczy skorzystać z odpowiedniego modelu samochodu osobowego, wyposażonego w składane tylne siedzenia. Ostatecznie, możliwości przewiezienia sofy samochodem osobowym są jednak zależne od jej wymiarów. Należy przy tym pamiętać, by zachować bezpieczeństwo i zapewnić kierowcy odpowiednią widoczność. Ponadto sofa musi być odpowiednio zabezpieczona przed przesuwaniem.

Jak przenieść szafę lub biurko?

Jak przenieść meble z salonu, biurko czy komodę? Wszystko zależne jest od ich gabarytów. Istnieją jednak sprawdzone, dość uniwersalne sposoby na przenoszenie i przesuwanie ciężkich przedmiotów. Ta garstka porad z pewnością okaże się przydatna podczas przeprowadzki:

  • po pierwsze, meble należy rozmontować tak bardzo, jak tylko jest to możliwe. Im mniejsze i lżejsze elementy będą przenoszone, tym lepiej. Ponadto demontaż pozwala zapobiegać zniszczeniom części ruchomych mebla (np. prowadnic) podczas przenoszenia. Niezależnie od tego, czy chodzi o biurko, czy też masywne szafy z salonu – należy zdemontować szuflady, drzwiczki i półki. Demontaż szuflad nie zawsze jest prosty. Tradycyjne szuflady są najłatwiejszym przypadkiem, natomiast demontaż szuflad z wsuwem pełnym wymaga odpowiedniego przygotowania. Najprostszy sposób polega na przesunięciu zapadki prowadnic w górę z lewej strony i w dół ze strony prawej.
  • następnie, tak jak jest to w przypadku przenoszenia kanapy, mebel należy zabezpieczyć piankami, gąbkami i folią. Warto pamiętać, by odpowiednio dobrać rodzaj zabezpieczeń względem rodzaju elementu. Mianowicie, szklane drzwi szafy należy okryć piankami szczególnie dokładnie. Jeżeli meble będą przewożone przez firmę transportową, takie elementy trzeba również odpowiednio oznaczyć, by nie doszło do zniszczeń.
  • do przenoszenia ciężkich mebli i ich elementów montażowych najlepiej jest użyć wspomnianego już wózka. Gdy chodzi o niewielkie meble, przydatne będą pasy mocujące. Nie znajdą one jednak zastosowania w przypadku wysokich szaf. Szafy tego typu rzadko są podnoszone w celu przeniesienia – chyba, że w transporcie bierze udział profesjonalna firma przewozowa. Zazwyczaj szafy są zwyczajnie przesuwane po podłodze. Wcześniej należy zaopatrzyć się w ślizgacze lub podkładki. W ten sposób można przesunąć mebel, nie rysując przy tym podłóg.

Jak przenieść pralkę?

Pralka zdecydowanie najczęściej przenoszona jest przy użyciu pasów do transportowania. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której pralka ma być podniesiona, nie zaś tylko przesunięta. Pralka podtrzymywana jest przez pasy od spodu. Najlepszym wyborem jest jednak pas do przenoszenia wyposażony w szeroką podpórkę, w formie grubego, wytrzymałego materiału. Z pomocą takich pasów można pralkę zarazem wygodnie podnieść, jak też przesunąć bez podnoszenia. Jeśli jednak chcesz uniknąć niepotrzebnych wydatków, zaopatrz się w koc lub gruby materiał innego typu. Najważniejsze jest to, by tkanina była maksymalnie wytrzymała. Jeśli wybór padnie na ten drugi sposób, nie należy podnosić pralki. Podnoszenie może być niebezpieczne. Nie poleca się również tworzenia własnych pasów mocujących, na przykład poprzez przytwierdzenie liny do koca. Takie postępowanie może skończyć się tragedią, np. gdy materiał nie wytrzyma obciążenia. Z użyciem koca należy zwyczajnie przeciągnąć pralkę po podłodze. Dlatego ten sposób warto stosować wyłącznie w przypadku, gdy pralka ma być dostarczona do samochodu po stosunkowo płaskiej powierzchni, bez konieczności przenoszenia.

Przenoszenie pralki, szafy, biurka czy kanapy może sprawiać trudności, jeśli się do tego odpowiednio nie przygotujesz. Jeżeli jednak wprowadzisz w życie sprawdzone rozwiązania, wszystko przebiegnie sprawnie. Gdy chodzi o transport mebli, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Nie warto postępować pochopnie! Zastosuj więc sprawdzone porady, a w razie nadmiaru mebli koniecznie skorzystaj z doskonałej opcji, jaką jest magazyn do wynajęcia – self storage Stokado.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL