Ekologiczne opakowania. Jak pakować odpowiedzialnie?

Ekologia często kojarzy się z dodatkowymi kosztami, które musimy przeznaczyć na wyroby certyfikowane. W przypadku opakowań tak nie jest – tu liczy się filozofia zero waste. Możesz więc z łatwością samodzielnie stworzyć opakowania ekologiczne z rzeczy, które już posiadasz.

Przeprowadzka w stylu eco – opakowania zero waste

Pierwszym krokiem do ochrony środowiska jest recykling. W przypadku opakowań możesz samodzielnie taki recykling przeprowadzić. Dlatego wykorzystuj kartony po sprzętach, a do wypełnienia przestrzeni w pudełku używaj zalegających w domu resztek różnego pochodzenia. Gdy zachodzi konieczność zakupu wypełniaczy syntetycznych, koniecznie wybieraj te, które mogą być poddane recyklingowi. Jak pakować ekologicznie?

  1. Jeśli planujesz przeprowadzkę nie wyrzucaj opakowań. Karton pozostały po zakupie sprzętu najlepiej posłuży do jego przewiezienia. Co więcej, do zapakowania przedmiotu nie zużyjesz nadmiernej ilości wypełniaczy, ponieważ zazwyczaj ścianki styropianowe lub folia bąbelkowa są już dołączone i perfekcyjnie dopasowane do wymiarów, rodzaju i kształtu sprzętu. Oczywiście, do opakowania przedmiotów możesz zastosować także pudełka pozostałe po zakupie rzeczy zupełnie innego typu. Aby uniknąć zniszczeń podczas transportu, należy takie pudełko wypełnić materiałami zabezpieczającymi.
  2. Jako wypełniacza użyj starych gazet. Makulatura stosowana jest w tym celu od lat, z doskonałym skutkiem. Gdy konieczna jest dodatkowa amortyzacja, pozwijaj papier lub gazety w kulki. Osiągniesz efekt naprawdę zbliżony do tego, jaki zapewniają kulki styropianowe.
  3. Potnij kartony, rolki papierowe, zeszyty, nieużywane ubrania i materiały. Wykorzystaj także śmieci z niszczarki do dokumentów. To doskonałe wypełnienie, identyczne z tym dostępnym do zakupu w wersji gotowej.
  4. Jeśli zdecydujesz się na zakup wypełniacza gotowego, dobrą opcją będą zdatne do recyklingu wypełnienia polietylenowe lub specjalne, ekologiczne wypełniacze. Te ostatnie to najczęściej produkty pochodzenia roślinnego, takie jak wełna drzewna. Pamiętaj, że taki typ wypełnienia również możesz stworzyć samodzielnie – to nic innego, jak tylko wiórki drewniane.
  5. Unikaj stosowania plastiku, chyba że wykorzystujesz go ponownie. Plastik odznacza się długim czasem rozkładu, co nie sprzyja ochronie środowiska. Warto jednak stosować ponownie zalegające reklamówki i folie, zamiast je wyrzucać.
  6. Niezależnie od tego, jako rodzaj ekologicznego wypełnienia do kartonów wybierzesz, pamiętaj by wypełniacz był suchy i czysty. Namoknięte, brudne skrawki gazet i materiałów to doskonałe miejsce dla rozwoju grzybów i innych szkodliwych mikroorganizmów. Wspomniana czystość i suchość to tak naprawdę jedyny warunek, jaki muszą spełnić wypełniacze! W końcu ich funkcja ogranicza się wyłącznie do zabezpieczenia transportowanych i przechowywanych przedmiotów.

Ekologiczne opakowania dla firm

Magazyny self storage Stokado są także miejscem przechowania dóbr firmowych, w tym produktów, które ostatecznie mają trafić do klienta. Gdy przechowywane lub transportowane dobra mają być umieszczone w opakowaniach markowych lub dekoracyjnych, warto korzystać z usług firm specjalizujących się w produkcji pudełek ekologicznych. Są to zazwyczaj kartony powstałe z makulatury. Opakowania pochodzące z recyklingu są przyjazne nie tylko planecie, lecz również marce. Wielu klientów doceni bowiem ekologiczne podejście firmy. Warto podkreślać ten aspekt odpowiednio oznaczając pudełka, jako produkt powtórnie wykorzystany. Firmy zajmujące się wyrobem takich opakowań z pewnością dostosują projekt do strategii marketingowej biznesu. Ponadto, gdy same produkty są naturalne lub organiczne, zastosowanie opakowań ekologicznych jest wręcz nieodzowne. Wykorzystanie opakowania syntetycznego może być bardzo negatywnie odebrane.

Opakowania ekologiczne nie są trudne w wykonaniu ani bardziej kosztowne. Warto więc korzystać z prostych rozwiązań, by nie powiększać ilości zalegających na naszej planecie śmieci. To opcja dobra zarówno dla osób prywatnych, jak też firm – niezależnie od branży.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL