Logistyka dla e-commerce. Najnowsze rozwiązania

Jak usprawnić procesy logistyczne? Powstaje coraz więcej nowych rozwiązań, które pozwalają na stałą kontrolę łańcucha dostaw. Ponadto pojawiają się innowacyjne formy transporty, a rozwój logistyki wciąż przyspiesza.

Supply chain wczoraj i dziś

Supply chain, czyli łańcuch dostaw to teoretycznie nic innego, jak tylko proces dostarczenia wyrobów z punktu A do punktu B. Końcowym etapem jest oczywiście odbiór produktu przez klienta. Łańcuch dostaw istnieje więc w ludzkiej świadomości od zarania dziejów. Jednakże obecnie cykl dostaw przybrał formę skomplikowanego systemu. Na czym dokładnie polega funkcjonowanie nowoczesnego systemu supply chain management? Obecnie łańcuch dostaw to nie tylko wymiana towarów, ale także informacji. Udoskonalono również system zarządzania tą wymianą. System ewoluował od podejścia tradycyjnego do internetowej chmury informacji.

Chmura informacji pozwala nie tylko na zwiększenie kontroli nad jakością dostaw. To rozwiązanie, które skutkuje znaczną poprawą komunikacji pomiędzy poszczególnymi działami logistycznymi. Można w ten sposób uniknąć błędów i opóźnień spowodowanych stale wzrastającą liczbą zamówień. Oczywiście ogromną rolę w całym systemie supply chain odgrywa magazynowanie towarów. Odpowiednio magazynowane produkty zachowują swe walory przez długi czas i są dobrze chronione przed działaniem czynników zewnętrznych.

Dobra organizacja magazynowanych dóbr przekłada się również na szybkość wysyłki. W nowoczesnym supply chain management istotną rolę odgrywa klient i jego oczekiwania. Dzięki opcji stałego monitoringu zakupów, dostaw i cyklu życia produktu można z łatwością opracować plan rozwoju. Wszystko to sprzyja zarówno postępowi w biznesie, jak też zadowoleniu konsumentów. Planowanie i projektowanie nowych towarów i rozwiązań jest niezbędne w każdym przedsiębiorstwie. W szerszym znaczeniu supply chain management umożliwia również monitoring popytu na konkretne towary. Dotyczy to nie tylko lokalnych firm, ale także rynku w skali globalnej.

Innowacyjne formy transportu

Powietrzny transport to przyszłość nowoczesnych firm kurierskich. Konsumenci coraz częściej oczekują „same day delivery”. Aby sprostać tym wymaganiom konieczna jest nie tylko doskonała organizacja, ale także modernizacja procesów transportowych. Dlatego coraz więcej firm kurierskich testuje drony. Wg. specjalistów z firmy ZF drony wkrótce będą dostarczać zamówienia o wadze do 5 kg. Przesyłki te stanowią średnio 95 % dostarczanych paczek.

Co ważne, takie rozwiązanie jest wysoce proekologiczne. Dron nie emituje zanieczyszczeń, a przy tym jest niezwykle skuteczny. Urządzenie przemieszcza się z prędkością 30-70 km/h. Co ciekawe, transport powietrzny pozwoli jednocześnie znacznie zaoszczędzić zarówno przedsiębiorcom, jak i klientom. Wg. ekspertów marki ZF zakłada się, że w ciągu roku drony przetransportują około 400 mln paczek. Cena jednej przesyłki ma osiągnąć maksymalnie 1 Euro.

Taka rewolucja ma opanować logistykę już w 2030 roku. Warto zauważyć, że rozwiązanie to jest już stosowane przez niektóre firmy i instytucje, jak Swiss Post. W Szwajcarii drony stosowane są w celu dostawy produktów medycznych. Taka opcja ma pojawić się również w Polsce, pod szyldem Poczty Polskiej. Transport powietrzny testowany jest także przez Amazon w UK. Nowa usługa ma nosić nazwę Amazon PrimeAir.

Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane będą także w magazynach, co usprawni całe procesy logistyczne. Drony będą odpowiedzialne za kontrolę stanu magazynowego, poprzez przeliczanie towarów. To istotna część automatyzacji procesów logistycznych.

Nowe formy magazynowania

Kolejną ciekawą opcją są nowe formy magazynowania. Chodzi mianowicie o dostępność przestrzeni magazynowych. Dotychczas perfekcyjnie opracowany supply chain był etapem rozwoju osiągalnym wyłącznie dla największych firm. Obecnie każdy przedsiębiorca może wynająć magazyn, jak chociażby magazyny self storage Stokado. W takich miejscach można liczyć na doskonałe warunki. Niezwykle istotna jest również elastyczność oferty. Osoby wynajmujące mają bowiem stały dostęp do przechowywanych dóbr, a magazyny ulokowane są w pobliżu głównych dróg. Magazyn można wynająć na dowolną ilość czasu, w zależności od potrzeb.

Magazyny na wynajem dostępne są już w wielu polskich miastach. To rozwiązanie, wraz z digitalizacją oraz nowymi formami transportu z pewnością umożliwi szybki postęp. Dotyczy to zarówno większych, jak też małych firm. To także doskonała opcja, gdy chodzi o początki rozwoju biznesu. Warto w ten sposób zaoszczędzić środki i czas, które mogą zostać przeznaczone na rozwój i modernizację.

Innowacje z pewnością pozytywnie wpłyną na procesy logistyczne wielu polskich firm. Możemy liczyć na nowe rozwiązania w każdej z dziedzin logistyki. Usprawni to również transport, a tym samym wpłynie na zadowolenie klientów.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL