Przeprowadzka za granicę – poradnik

Planujesz wyjazd za granicę? Wyprowadzka wydaje się być sprawą błahą, wymaga jednak zaplanowania wielu logistycznych rozwiązań. Przeprowadzka za granicę to wyjątkowo twardy orzech do zgryzienia – najczęściej musisz bowiem wyprowadzić się ze swojego mieszkania, nie mogąc zabrać wszystkich rzeczy do nowego miejsca. Jak zatem zorganizować przeprowadzkę? Co zabrać na wyjazd za granicę? Jak się spakować do przeprowadzki i o czym pamiętać? Przede wszystkim jednak, problemem pozostaje pytanie, gdzie przechować meble i resztę dobytku? Rozwiązaniem będzie przechowalnia rzeczy, gdzie możesz spokojnie zostawić wszystko, czego nie zabierzesz za granicę, do tego w bezpiecznych warunkach i na tak długo, jak potrzebujesz.

Przeprowadzka za granicę – formalności

Przeprowadzka poza granice kraju to duży krok, który powinien być poprzedzony przygotowaniem odpowiednich dokumentów i podjęciem kilku niezbędnych czynności. Co przede wszystkim powinieneś zrobić?

 • Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiednich dokumentów do przeprowadzki. Zadbaj o wymeldowanie, które w przypadku wyjazdu zagranicznego jest w naszym kraju obowiązkowe. W tym celu powinieneś złożyć dokument o nazwie „Zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej”. Ponadto, w zależności od destynacji, należy pamiętać o sprawdzeniu aktualności dokumentów, takich jak dowód osobisty lub paszport.
 • Kolejnym zadaniem jest zabezpieczenie sobie przyszłości na miejscu. Warto zacząć od organizacji ubezpieczenia na życie, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten dokument uprawnia do uzyskania pomocy medycznej we wszystkich krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To niezwykle istotne, zwłaszcza w okresie od wymeldowania, aż po zameldowanie w nowym kraju zamieszkania. Wypadek, nagła choroba czy złe samopoczucie mogą zdarzyć się podczas podróży lub już na miejscu, jeszcze przed dopełnieniem formalności.
 • Planując wyprowadzkę za granicę pamiętaj o formalnościach na miejscu, które również mogą okazać się mniej lub bardziej skomplikowane. Warto więc dużo wcześniej rozeznać się w tej kwestii. Ma to ogromne znaczenie, gdy chodzi o uzyskanie prawa pobytu stałego bądź tymczasowego. Należy przy tym pamiętać, by pod uwagę brać tylko aktualne informacje. Dlatego nie warto korzystać z niesprawdzonych źródeł. Najlepszym punktem informacyjnym jest zawsze strona rządowa danego państwa.

Przeprowadzka do innego kraju – transport

Choć wydaje się, że załatwianie formalności to najgorszy z etapów przeprowadzki, inne sprawy organizacyjne również potrafią przyprawić o ból głowy. Warto pamiętać, że wyprowadzka za granicę wymaga wyrzeczeń i wielu czynności przed wyjazdem. Jak się spakować do przeprowadzki?

 • Dużym błędem jest przewóz mebli i innych elementów wyposażenia. Tego typu rzeczy najlepiej jest zostawić na miejscu. W końcu poza granice kraju zazwyczaj podróżujemy samolotami lub busami, w których tego typu dobytek zwyczajnie się nie pomieści. Natomiast przewóz rzeczy za pośrednictwem firmy transportowej może znacznie nadszarpnąć Twój budżet.
 • Zastanawiając się, co zabrać na wyjazd za granicę pamiętaj, że wyposażenie domu za granicą często jest dużo tańsze niż w Polsce. Nierzadko też można tam nabyć używane meble doskonałej jakości za niewielką kwotę. Cena ta jest zazwyczaj dużo niższa niż opłata za transport mebli z kraju, dlatego wyprowadzka za granicę z transportem mebli po prostu się nie opłaca.
 • Planując przeprowadzkę do innego kraju warto także przemyśleć wynajem domu lub mieszkania w pełni wyposażonego. W takiej sytuacji nie musisz zastanawiać się nad tym, jak coś przetransportować, lecz gdzie przechować meble i sprzęty.

O czym pamiętać przy przeprowadzce – miejsce na przechowanie rzeczy

Jeszcze przed wyjazdem dobrze jest znaleźć magazyn, w którym będziesz mógł przechować niemal cały dobytek. To istotna kwestia, zwłaszcza jeśli meble, akcesoria i sprzęty są kosztowne lub mają wartość sentymentalną. Dobrze jest przechować wyposażenie w sprawdzonym miejscu, by po powrocie móc bez przeszkód zaaranżować mieszkanie. Self Storage to powierzchnie magazynowe, komórki i boxy do wynajęcia, w których przechowasz wszystko, czego nie możesz zabrać ze sobą podczas przeprowadzki za granicę. Niezależnie od tego, jaki typ wyposażenia wymaga przechowania i jaki jest przewidywany okres użytkowania magazynu – magazyny Stokado będą odpowiednim wyjściem. Nie są to bowiem zwyczajne boxy na wynajem, ale zadbane powierzchnie magazynowe. Co je wyróżnia?

 • W każdym pomieszczeniu do wynajęcia Self Storage Stokado kontrolowana jest temperatura i wilgotność powietrza, a także poziom czystości. Innymi słowy, przechowywane rzeczy nie są narażone na zniszczenie, zawilgocenie czy zapleśnienie.
 • Dodatkowo, magazyny samoobsługowe są monitorowane i całodobowo chronione, możesz być zatem spokojny o ich bezpieczeństwo.
 • Wybraną przez siebie wielkość powierzchni możesz wynająć na dowolnie długi czas – elastyczne warunki wynajmu pozwolą Ci na korzystanie z magazynów przez kilka tygodni… lub kilka lat.
 • Pomieszczenia do wynajęcia Self Storage zlokalizowane są w wielu miastach na terenie całej Polski, bez trudu zatem wybierzesz magazyn zlokalizowany najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Do wynajmowanych powierzchni masz nieograniczony dostęp przez całą dobę.

Przeprowadzka za granicę – jak się spakować?

Co zabrać ze sobą na wyjazd za granicę? Im mniej, tym lepiej! Warto pamiętać o podstawowych rzeczach, takich jak dokumenty, niezbędna odzież, środki higieny, laptop, narzędzia pracy. Natomiast wszelkie akcesoria i sprzęty o dużych gabarytach mogą okazać się zupełnie zbędne. Nie dotyczy to jednak funduszy. Gdy chodzi o pieniądze, sprawa przedstawia się zupełnie odwrotnie – im więcej mamy wolnych środków, tym lepiej. Nie warto bowiem z góry zakładać, że zarobki pojawią się nagle, nawet jeśli praca teoretycznie jest z góry zapewniona.

Aby oddzielić to, co naprawdę potrzebne, od rzeczy zbędnych, zrób na samym wstępie szczegółową listę tego, co chcesz zabrać na wyjazd za granicę. Warto też sprawdzić ceny obowiązujące w nowym miejscu zamieszkania. Może okazać się, że część rzeczy warto kupić za granicą, gdyż tam są po prostu tańsze, niektóre zaś odwrotnie – i te warto ze sobą zabrać. Postaraj się również zasięgnąć porady osób, które przebywają na stałe w kraju, do którego się wybierasz.

Sprawa staje się bardziej skomplikowana, gdy zabieramy ze sobą zwierzęta. W takim wypadku nie wystarczy paszport – konieczne jest jeszcze zapoznanie się i postępowanie zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Szczególnie skomplikowane są przepisy dotyczące przewozu zwierząt obowiązujące na północy Europy: w Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Niedotrzymany termin, brak szczepień i inne uchybienia mogą skutkować zatrzymaniem zwierzęcia na granicy lub nawet jego uśpieniem (np. w krajach skandynawskich).

Przeprowadzka do innego kraju – jak odnaleźć się za granicą?

Przygotowując się do przeprowadzki za granicę warto pamiętać, że w niemal każdym kraju Europy Zachodniej i Północnej można spotkać Polaków! W wielu miejscach powstają mniejsze lub większe grupy polonijne. Wybór docelowej miejscowości powinien być zatem uzależniony nie tylko od oceny rynku pracy, ale także obecności placówek polonijnych. W miejscu, gdzie grupa jest dobrze zorganizowana, będziesz mógł zawsze liczyć na pomoc – zarówno tą odpłatną, jak i tą wyłącznie z dobroci serca.

Dzięki istnieniu tych grup bezproblemowe staje się także odnalezienie lokum czy załatwienie niektórych spraw formalnych. Możesz w ten sposób uniknąć nagłego i często szokującego zderzenia z obcą kulturą i językiem. W miarę upływu czasu warto jednak przyzwyczajać się także do tych aspektów. Co jeszcze pomoże Ci odnaleźć się za granicą?

 • Ucz się języków. Znajomość języka obcego jest kluczowa, dlatego jeszcze przed wyjazdem należy się odpowiednio przygotować także pod tym względem. Podstawy języka obcego są ważne, ale w codziennym życiu przyda Ci się o wiele więcej, więc naprawdę warto się uczyć!
 • Daj sobie czas. Być może nie od razu spodoba Ci się nowe miejsce pobytu, ale bądź cierpliwy – obserwuj, poznawaj, dostrzegaj korzyści, jakie niesie ze sobą przeprowadzka za granicę.
 • Szukaj wsparcia innych osób, poznawaj nowe produkty robiąc zakupy, testuj nieznane potrawy – wszystko to pomoże Ci szybciej odnaleźć się w nowym miejscu.

Przeprowadzka za granicę wymaga planowania i czasochłonnych przygotowań. Warto pamiętać o zachowaniu zdrowej równowagi, gdy chodzi o liczbę bagaży. Meble i sprzęty najlepiej jest pozostawić w kraju. Należy jednak zadbać o należyte warunki ich przechowywania. W Self Storage Stokado ulubione elementy wyposażenia poczekają na Ciebie w magazynie czystym, suchym i bezpiecznym.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL