fbpx

Przeprowadzka za granicę – poradnik

Każda przeprowadzka wydaje się być sprawą błahą, dopóki nie zabieramy się za jej realizację. Wyprowadzka za granicę to wyjątkowo twardy orzech do zgryzienia. Jak ją zorganizować? Gdzie przechować meble i resztę dobytku? To zaledwie kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przed wyjazdem.

Wyprowadzka z kraju a formalności

Przeprowadzka poza granice kraju to duży krok, który powinien być przypieczętowany odpowiednimi dokumentami. Należy przede wszystkim zadbać o wymeldowanie, które w przypadku wyjazdu zagranicznego jest w naszym kraju obowiązkowe. W tym celu powinno się złożyć dokument o nazwie „Zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej”. Ponadto, w zależności od destynacji należy pamiętać o sprawdzeniu aktualności dokumentów, takich jak dowód osobisty lub paszport.

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie sobie przyszłości na miejscu. Warto zacząć od organizacji ubezpieczenia na życie, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten dokument uprawnia do uzyskania pomocy medycznej we wszystkich krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To niezwykle istotne, zwłaszcza w okresie od wymeldowania, aż po zameldowanie w nowym kraju zamieszkania. Wypadek, nagła choroba czy złe samopoczucie mogą zdarzyć się podczas podróży lub już na miejscu, jeszcze przed dopełnieniem formalności.

Formalności na miejscu również mogą okazać się mniej lub bardziej skomplikowane. Warto więc dużo wcześniej rozeznać się w tej kwestii. Ma to ogromne znaczenie, gdy chodzi o uzyskanie prawa pobytu stałego bądź tymczasowego. Należy przy tym pamiętać, by pod uwagę brać tylko aktualne informacje. Dlatego nie warto korzystać z niesprawdzonych źródeł. Najlepszym punktem informacyjnym jest zawsze strona rządowa danego państwa.

Organizacja przeprowadzki za granicę

Choć wydaje się, że załatwianie formalności to najgorszy z etapów przeprowadzki, sprawy organizacyjne potrafią przyprawić o ból głowy. Warto pamiętać, że wyprowadzka za granicę wymaga wyrzeczeń. Dlaczego? Dużym błędem jest przewóz mebli i innych elementów wyposażenia. Tego typu rzeczy najlepiej jest zostawić na miejscu. W końcu poza granice kraju zazwyczaj podróżujemy samolotami lub busami, w których tego typu dobytek zwyczajnie się nie pomieści. Tymczasem przewóz rzeczy za pośrednictwem firmy transportowej może znacznie nadszarpnąć budżet.

Wyposażenie domu za granicą często jest dużo tańsze niż w Polsce, a nierzadko nabyć można używane meble doskonałej jakości za niewielką kwotę. Kwota ta jest zazwyczaj dużo niższa niż opłata za transport mebli z kraju. Warto także przemyśleć wynajem domu lub mieszkania w pełni wyposażonego. Dlatego przeprowadzka za granicę bardzo różni się pod względem organizacyjnym. W takiej sytuacji nie zastanawiamy się nad tym, jak coś przetransportować, lecz nad tym gdzie przechować meble i sprzęty.

W efekcie jeszcze przed wyjazdem należy znaleźć magazyn, w którym przechować będzie można niemal cały dobytek. To istotna kwestia, zwłaszcza jeśli meble, akcesoria i sprzęty są kosztowne lub mają wartość sentymentalną. Warto także pamiętać, że wyjazd za granicę nie zawsze okazuje się tak opłacalny, jak się to uprzednio wydawało. Dobrze jest więc przechować wyposażenie w sprawdzonym miejscu, by po powrocie móc bez przeszkód zaaranżować mieszkanie.

Niezależnie od tego, jaki typ wyposażenia wymaga przechowania i jaki jest przewidywany okres użytkowania magazynu – magazyny self storage Stokado będą odpowiednim wyjściem. Dlaczego? Ponieważ nie są to zwyczajne boxy na wynajem, ale zadbane powierzchnie magazynowe. W self storage Stokado kontrolowana jest temperatura i wilgotność powietrza, a także poziom czystości. Innymi słowy, przechowywane rzeczy nie są narażone na zniszczenie, zawilgocenie czy zapleśnienie.

Przeprowadzka za granicę. Jak się spakować?

Co zabrać ze sobą za granicę? Im mniej, tym lepiej! Warto pamiętać o podstawowych rzeczach, takich jak odzież, środki higieny, laptop, narzędzia pracy. Jednakże, wszelkie akcesoria i sprzęty o dużych gabarytach mogą okazać się zupełnie zbędne. Nie dotyczy to jednak funduszy. Gdy chodzi o pieniądze, sprawa przedstawia się zupełnie odwrotnie – im więcej mamy wolnych środków, tym lepiej. Nie warto bowiem z góry zakładać, że zarobki pojawią się nagle, nawet jeśli praca teoretycznie jest z góry zapewniona.

Aby oddzielić to co naprawdę potrzebne od rzeczy zbędnych należy na samym wstępie wykonać szczegółową listę. Warto sprawdzić uprzednio ceny obowiązujące w nowym miejscu zamieszkania. Część z rzeczy może okazać się bardziej opłacalna do zakupu za granicą, a część zupełnie odwrotnie. Warto również zasięgnąć porady osób, które przebywają na stałe w kraju docelowym. Tym, czego z pewnością nie można zapomnieć są dokumenty. Będą się one różnić, w zależności od miejsca docelowego.

Sprawa staje się bardziej skomplikowana, gdy zabieramy ze sobą zwierzęta. W takim wypadku nie wystarczy paszport. Konieczne jest bowiem dotrzymanie przepisów, obowiązujących w danym kraju. Szczególnie skomplikowane są przepisy dotyczące przewozu zwierząt obowiązujące na północy Europy: w Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Niedotrzymany termin, brak szczepień i inne uchybienia mogą skutkować zatrzymaniem zwierzęcia na granicy lub nawet jego uśpieniem (np. w krajach skandynawskich).

Jak odnaleźć się za granicą?


Warto pamiętać, że w niemal każdym kraju Europy Zachodniej i Północnej można spotkać Polaków! Powstają mniejsze lub większe grupy polonijne. Dlatego wybór miejscowości powinien być uzależniony nie tylko od oceny rynku pracy, ale także pod względem obecności placówek polonijnych. W miejscu, gdzie grupa jest dobrze zorganizowana, można zawsze liczyć na pomoc – zarówno tą odpłatną, jak i tą wyłącznie z dobroci serca.

Dzięki istnieniu tych grup bezproblemowe staje się także odnalezienie lokum czy załatwienie niektórych spraw formalnych. Można w ten sposób uniknąć nagłego i często szokującego zderzenia z obcą kulturą i językiem. W miarę upływu czasu warto jednak przyzwyczajać się także do tych aspektów. Niezmiennie, istotna pozostaje znajomość języka obcego! Dlatego jeszcze przed wyjazdem należy się odpowiednio przygotować także pod tym względem.

Przeprowadzka za granicę wymaga planowania i czasochłonnych przygotowań. Warto pamiętać o zachowaniu zdrowej równowagi, gdy chodzi o liczbę bagaży. Meble i sprzęty najlepiej jest pozostawić w kraju. Należy jednak zadbać o należyte warunki przechowywania. W self storage Stokado ulubione elementy wyposażenia poczekają na lepszy czas, w magazynie czystym, suchym i bezpiecznym.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL