Nowy Rok, nowe porządki w mieszkaniu

Wiele słyszy się o noworocznych postanowieniach. Warto zacząć od uporządkowania przestrzeni domowej. Uporządkowane środowisko życia to lepsze samopoczucie i większa przestrzeń do życia! Jak zorganizować wielkie porządki noworoczne?

Wielkie porządki, czyli dobra organizacja

O ile przedświąteczne porządki polegają głównie na sprzątaniu, noworoczna zmiana powinna opierać się na reorganizacji przestrzeni. Bardzo istotna jest także odpowiednia selekcja posiadanych dóbr. Chodzi o to, by łatwiej się żyło i sprzątało na co dzień, a nie wyłącznie od święta. Jeśli więc dostrzegasz wokół siebie nieład, a niepotrzebne przedmioty i odzież piętrzą się w szafach – Nowy Rok to dobry czas, by zaprowadzić wokół harmonijny porządek. Warto zacząć od stworzenia szczegółowego planu i wyznaczyć cele!

  1. Która z części domu czy mieszkania najbardziej wymaga uporządkowania? Co najbardziej przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i utrudnia organizację?
  2. Co powinno się już wyrzucić, a co nadaje się jeszcze do użytku? Czy niepotrzebne rzeczy koniecznie trzeba zutylizować, a może warto przekazać je potrzebującym? Czy istnieje możliwość segregacji i recyklingu? Być może działające sprzęty lepiej będzie przechować w magazynie. Jeśli jesteś w posiadaniu sprzętu AGD, którego nie użytkujesz – nie wyrzucaj go. Z pewnością nadajcie czas, gdy sprzęt okaże się potrzebny lub znajdzie nowego właściciela. To dodatkowy zastrzyk gotówki!
  3. Być może warto wprowadzić organizery, aby codzienne poszukiwania potrzebnych akcesoriów i odzieży odrobinę się skróciły. Jeśli tak, jakie organizery będą odpowiednie? Dostępne są przenośne organizery materiałowe, jak i te montowane na stałe. Jaki rozmiar organizera wybrać i gdzie go umiejscowić? Przegródki często lokowane są w szafie. W mniejszych pomieszczeniach nierzadko znajdują miejsce pod łóżkiem i w innych zakamarkach, które warto zagospodarować.
  4. Czy ściany i podłogi wymagają odświeżenia? W czasie przeprowadzania gruntownych porządków często okazuje się, że od dawna nieużytkowane przestrzenie pełne są kurzu, a ściany straciły dawny kolor. Dotyczy to zwłaszcza małych mieszkań, w których większość przestrzeni zajęta jest przez meble. W czasie porządków warto więc przeprowadzić niewielki remont. Takie odświeżenie nie zajmie więcej niż kilka dni, a efekty są naprawdę świetne.
  5. A może przy okazji porządków warto nieco odmienić aranżację? Mało kto jest zadowolony z wystroju na tyle, by nie zmieniać we wnętrzu zupełnie nic przez dłuższy czas. Gruntowne porządki wiążą się z odsuwaniem mebli i odsłanianiem wszelkich kątów. Może warto tę sposobność wykorzystać?
  6. A co z garażem i innymi pomieszczeniami gospodarczymi? Czy zdarza Ci się przechowywać w nich wszystko, co obecnie nie jest przez rodzinę wykorzystywane? Czasem warto tę graciarnię zamienić w ciekawe pomieszczenie użytkowe – dodatkowy salon, bawialnię, pokój gier. Być może zalegające dobra warto oddać w nowe ręce? W czasie renowacji nieużywane samochody, jednoślady czy sprzęty można przechować w boxach self storage Stokado.
  7. Ile czasu przeznaczyć na porządki? Oczywiście, ten śmiały plan trudno będzie wprowadzić w ciągu jednego dnia. Na noworoczne porządki warto przeznaczyć tydzień, dwa lub nawet cały miesiąc! Wszystko zależne jest od metrażu domu lub mieszkania oraz od tego, jak bardzo ambitny jest plan porządków.


Wielkie, noworoczne porządki to dobry pomysł, gdy wszelkie zmiany i postanowienia chcemy rozpocząć właśnie od odświeżenia wnętrza. W końcu to właśnie w domowych czterech ścianach spędzamy najwięcej czasu z rodziną i ładujemy akumulatory. Podczas porządków warto skorzystać z możliwości wynajmu magazynu Stokado. Dostępne są boxy o różnorodnej wielkości, czas wynajmu jest elastyczny, a warunki doskonałe.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL