Transport mebli w kartonie? Czy to możliwe?

Towar wagi ciężkiej należy odpowiednio zabezpieczyć podczas transportu. Folia nie wystarczy, nawet jeśli mebel jest transportowany na palecie. Dlatego wiele firm stosuje w tym celu odpowiednie kartony. Jak zapakować meble do kartonów?

Meble w kartonie – to nie nowość!

Żart o składaniu mebli z IKEI od dłuższego czasu krąży wśród konsumentów. Meble starannie rozkręcone i opakowane w kartony idealnie nadają się do bezproblemowego transportu. W niektórych przypadkach nie jest konieczne zastosowanie palet! Dotyczy to głównie mebli o wadze nie przekraczającej ok. 30 kilogramów. Odpowiedni dobór kartonów do transportowania mebli zależny jest właśnie od wagi produktu. Chodzi o ustalenie odpowiedniej grubości i wytrzymałości tektury. Wyróżnić można:

 • kartony klapowe wykonane z 5-warstwowej tektury o falistej strukturze – to najlepsze opakowanie dla mebli o wadze maksymalnie ok. 30 kilogramów. Takie kartony są wytrzymałe na tyle, by zrezygnować z transportowania mebla na palecie. Z drugiej jednak strony, warto zachować dodatkowe środki bezpieczeństwa. Przydatne są wózki do przewożenia mebli i pasy stabilizujące. Ponadto karton należy dopasować odpowiednio względem wymiarów mebla. Jeszcze przed zastosowaniem pudełka, powinno się dokładnie wypełnić wszelkie puste przestrzenie. Konieczne jest także zabezpieczenie boków i kątów, najlepiej przy pomocy dodatkowych narożników styropianowych czy piankowych.

 • pojedyncze kartony o różnych wymiarach – będą odpowiednie w przypadku, gdy mebel został uprzednio rozkręcony na części. To praktyczne rozwiązanie, bezpieczne dla osób transportujących. W dodatku starannie opakowane elementy są dużo lepiej zabezpieczone, niż jest to w przypadku przewożenia mebla w całości. Ponadto waga pojedynczych elementów jest dużo niższa.
  Meble do samodzielnego złożenia już same w sobie są zazwyczaj dużo lżejsze. Tego typu produkty tworzone są często z lekkiej sklejki, nie zawierają wypełnień. Są zarazem bardziej podatne na zniszczenia, dlatego należy zastosować dodatkowe zabezpieczenia narożników, folię bombelkową i inne wypełniacze. W oddzielnych pudełkach lub torebkach foliowych należy umieścić wszelkie akcesoria, śrubki i łączenia.

 • kartony do przewożenia mebli o wadze powyżej 30 kg powinny być szczególnie wytrzymałe. Jednakże, nawet najbardziej wytrzymały karton 5-warstwowy na nic się nie zda, gdy nie zostaną zastosowane dodatkowe środki ostrożności. Dlatego w tym wypadku konieczne jest użycie palety i wózka widłowego.

Jak ułożyć meble na palecie?


Kartony z poszczególnymi elementami powinny być ułożone z zastosowaniem podstawowych zasad. Zaleca się więc ułożenie najcięższych kartonów na spodzie, zaś lżejszych u góry. Jeśli palety mają być przewiezione wraz z innymi towarami, powierzchnia powinna być gładka.

Natomiast gdy chodzi o transport najcięższych mebli, przewożonych w całości, sprawa przedstawia się nieco inaczej. Zazwyczaj poleca się,by mebel ustawić w pionowej pozycji, na samym środku palety. Mebel powinien być dodatkowo zabezpieczony i umiejscowiony stabilnie.

Meble w przesyłce kurierskiej

Czy wysyłka mebli kurierem jest możliwa? Jak najbardziej. Należy jednak uprzednio zapoznać się ze szczegółami oferty firmy kurierskiej. Istotne są przede wszystkim ograniczenia dotyczące wymiarów i wagi przesyłek. Zazwyczaj jednak możliwa jest wysyłka przesyłek wielkogabarytowych różnego typu. Najczęściej mebel musi być odpowiednio opakowany już przez nadawcę. Chodzi również o paletyzację i odpowiednie zabezpieczenie mebla. Należy ponadto zadbać o odpowiednie oznakowanie przesyłki. Jakie oznaczenia przesyłek są stosowane?

 1. Uwaga, szkło!

  Meble nierzadko uzupełniane są o elementy szklane. Takie przesyłki należy obowiązkowo oznaczać naklejką z napisem „szkło”. W przeciwnym razie, w wypadku uszkodzenia przesyłki firma kurierska nie poniesie żadnej odpowiedzialności. Wszelka odpowiedzialność i koszty spadną na barki nadawcy.

 2. Ostrożnie, nie rzucać!

  Warto takie odznaczenie umieścić, zwłaszcza gdy chodzi o transport mebla o delikatnej konstrukcji, rozmontowanego, bądź wyposażonego w szklane elementy. Podczas załadunku i wyładunku pracownicy często borykają się z presją czasu. Jeśli więc karton nie jest odpowiednio oznaczony, skrupulatna ostrożność nie zawsze będzie brana pod uwagę.

  Karton można także oznakować dodatkową naklejką „fragile – handle with care”. To ogólna wskazówka przestrzegana przez firmy kurierskie lokalne, jak i międzynarodowe. Z kolei naklejka „ostrożnie” najczęściej stosowana jest w przypadku przesyłek za pośrednictwem kuriera Poczty Polskiej.

 3. Nie piętrować.

  Gdy chodzi o zabezpieczenie mebla z wypełnieniem lub ozdobnym obiciem, warto pomyśleć o wskazówce dotyczącej piętrowania. Delikatny, ozdobny mebel może być bowiem podatny na odgniecenia, a nawet trwałe uszkodzenia. Niezależnie od zastosowanych zabezpieczeń, ciężki przedmiot może spowodować zniszczenia obicia.
 4. Fragile keep dry. Kanapy, sofy i inne meble tapicerowane należy zabezpieczać przed zalaniem i zawilgoceniem. Plamy powstałe w wyniku zalania są szczególnie trudne do usunięcia. Ponadto zawilgocenie sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Przed wilgocią warto chronić również meble wykonane z naturalnego drewna, które jest podatne na działanie czynników zewnętrznych.

 5. Wskaźnik przechyłu.

  Wskaźnik przechyłu w połączeniu z oznaczeniami góra/dół to konieczność, kiedy chodzi o przesyłki wielkogabarytowe. Czujnik zabarwia się na czerwono, gdy zarejestruje przechył. Dzięki temu zarówno nadawca, jak i odbiorca zyskują dodatkową kontrolę nad tym, w jaki sposób przesyłka jest traktowana. O tym, jak umiejscawiać przesyłkę, powinien informować odpowiednie oznakowanie góra/dół.

Zaletą wysyłki mebla kurierem jest przede wszystkim możliwość bezpiecznego, profesjonalnego transportu. Wiele firm działających w branży e-commerce stawia właśnie na outsorcing lub fulfillment. Można w ten sposób uniknąć wysokich kosztów związanych z organizacją firmowego działu transportu. Fulfillment umożliwia również rozwiązanie problemów z magazynowaniem. W końcu firma prowadząca sklep internetowy musi gdzieś przechować swe produkty. Nie zawsze konieczny jest zakup powierzchni magazynowej.

Wynajem magazynu, czyli fulfillment

Doskonałą opcją jest wynajem magazynu o dostosowanych wymiarach, w dogodnych warunkach. Taki wynajem może być długo lub krótkoterminowy. Zewnętrzna firma kurierska może być kierowana wprost pod wskazaną lokalizację! Dzięki temu, możliwa jest budowa sieci logistycznej bez zakupu powierzchni. W czasie gdy przedsiębiorca zajmuje się swoim biznesem, pracownicy magazynu dbają o poziom wilgoci, czystość i bezpieczeństwo mebli.

Magazyny self storage Stokado do doskonały wybór dla tych, którzy chcą mieć pewność, że produkty będą przechowane w świetnych warunkach. Powierzchnie magazynowe na wynajem zlokalizowane są w odległości dogodnej od centrów miast. Elastyczna oferta dodatkowo zachęca do współpracy! Skontaktuj się z naszą obsługą już dziś i umieść towary w doskonale przygotowanym magazynie.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL