Jak zorganizować transport samochodu?

Transport samochodu bywa konieczny, chociażby w sytuacji, gdy chodzi o przewiezienie pojazdu nierejestrowanego z zagranicy. Wbrew pozorom, dostępne są różne formy transportu samochodu. Którą z nich wybrać?

Transport samochodu – którą z opcji wybrać?

Jak zorganizować transport samochodu? Wszystko zależne jest od rodzaju samochodu i budżetu. Inaczej organizowany jest przewóz samochodu ciężarowego, a inaczej modeli osobowych. Transportowane są także auta zabytkowe i samochody luksusowe. Opcje transportu przedstawiają się następująco:

  • wspólna laweta – to zdecydowanie najbardziej ekonomiczna forma przewozu samochodów. Dlaczego? Ponieważ koszty transportu można podzielić na wszystkich właścicieli transportowanych samochodów. Jednocześnie pojazdy są odpowiednio zabezpieczone. W ten sposób możliwy jest niedrogi, międzynarodowy i krajowy transport samochodów.
  • pojedyncza laweta – gdy chodzi o przewóz samochodu ciężarowego dobrym rozwiązaniem będzie laweta pojedyncza. Koszt jest wyższy, jednak ze względu na gabaryty samochodu jest to najtańsza opcja na rynku. Pojedynczą lawetę można wykorzystać także w każdym innym przypadku, gdy samochód nie spełnia warunków koniecznych do przewozu grupowego.
  • ciężarówka – kiedy mowa o pojazdach luksusowych i zabytkowych warto zadbać o maksymalne bezpieczeństwo. Samochód transportowany we wnętrzu ciężarówki jest w pełni zabezpieczony przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych – a te mogą być różne. Jak można się domyślać, jest to zarazem najdroższa z opcji transportu.

Transport samochodu a formalności

Firma przewozowa może poprosić o wykaz parametrów, takich jak wymiary i waga samochodu. Nierzadko istotny jest także jego stan. Oprócz tego, organizacja przewozu samochodu wiąże się również z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji. Dotyczy to zwłaszcza transportu międzynarodowego. Na obszarze Unii Europejskiej należy zadbać o list przewozowy CMR oraz umowę uprawniającą firmę transportową do przewozu pojazdu. Gdy chodzi o transport samochodu poza granicami UE konieczne są także dokumenty celne. Co więcej, niezależnie od miejsca należy pamiętać o ubezpieczeniu. Na szczęście, ten obowiązek leży zwykle po stronie firmy transportowej. Warto jednak uprzednio sprawdzić, czy przewoźnik taki dokument posiada.

Gdzie przechować samochód?

Potrzebujesz przechować samochód w bezpiecznym miejscu, nie posiadasz jednak własnego garażu? Doskonałym rozwiązaniem będzie wynajem magazynu self storage Stokado. Nie musisz obawiać się daleko idących zobowiązań. Przeciwnie, box magazynowy Stokado można wynająć na dowolny okres. W dodatku dostępne są powierzchnie magazynowe o różnych wymiarach.

Rozumiemy, jak ważne są odpowiednie warunki przechowania samochodu. Dlatego dbamy, by wilgoć i brud nie zniszczyły powierzonych nam pojazdów. Dlatego już dziś zapoznaj się ze szczegółami oferty i wynajmij powierzchnię magazynową dostosowaną do Twoich potrzeb. Magazyny Stokado znajdziesz w miastach, takich jak Wrocław, Bydgoszcz czy Poznań.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL