Jak wyremontować dom po powodzi i gdzie przechować rzeczy?

Woda to żywioł, który może spowodować ogromne zniszczenia. Wie o tym każdy, kto zmagał się z powodzią i jej skutkami. Warto sprawdzić, jak postępować w czasie powodzi i już po przejściu żywiołu. Jak wyremontować dom po powodzi? Gdzie przechować rzeczy na czas remontu?

Remont domu po powodzi – pamiętaj o kilku ważnych krokach

Zawilgocenie powoduje szereg niszczących procesów. W efekcie zalane powierzchnie stają się siedliskiem grzybów i bakterii. Jeśli ten proces postępuje dochodzi do zniszczenia głębszych warstw konstrukcji, co może poskutkować prawdziwą katastrofą. Dlatego remontując dom po powodzi należy zadbać o odpowiednią kolejność działań.

 1. W pierwszym kroku warto pozbyć się wszelkich elementów zagrzybionych, spleśniałych. Grzyb i pleśń we wnętrzu stanowią zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Ponadto przedmioty zaatakowane przez mikroby po prostu nie nadają się już do użytku. Spleśniała podłoga może się zawalić, dlatego nie warto tej kwestii lekceważyć. Pleśń pojawi się nie tylko na drewnianych elementach, ale również na obiciach i w materacach. Dlatego wyposażenie zazwyczaj nadaje się już tylko do wyrzucenia. Jest to jednak najlepszy sposób na to, by zadbać o zdrowie i życie domowników!
 2. Niezwykle ważna ja dezynfekcja i dezynsekcja. Nawet po usunięciu zagrzybionych elementów mikroorganizmy mogą nadal rozwijać się we wnętrzu. W domu mogą zamieszkać również nieproszeni goście. Dezynfekcję i dezynsekcję domu po powodzi warto powierzyć profesjonalnej firmie. Powierzchnia prac jest duża, zatem konieczne jest wykorzystanie odpowiednich sprzętów. Nie mniej ważna jest uprzednia ocena sytuacji celem doboru rozwiązania. Po wykonaniu tego kroku można dodatkowo regularnie stosować ozonowanie na własną rękę.
 3. Kolejno należy przeprowadzić analizę zniszczeń. Po usunięciu zapleśniałych podłóg konieczne może być skucie betonu – jeśli jest on mocno zawilgocony. Gdy chodzi o ściany zewnętrzne niepokój mogą wzbudzać wybrzuszenia i pęknięcia. Dodatkowo, woda mogła podmyć fundamenty. Szczególną uwagę należy zwrócić również na zniszczenia stropu, więźby dachowej, schodów. W każdym z tych przypadków należy skontaktować się ze specjalistami, aby ustalić jakie postępowanie będzie odpowiednie.
 4. Jak najszybciej należy dom osuszyć, dlatego poprzednie kroki powinny być wykonywane bardzo sprawnie. Im więcej czasu mija, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wilgoć przeniknie do głębszych warstw ścian, podłóg, schodów. Jak osuszyć dom lub mieszkanie po zalaniu? Również w tym przypadku zazwyczaj konieczna jest pomoc profesjonalnej firmy. Na wstępie przeprowadzany jest pomiar wilgoci i dokładne oględziny. Inne maszyny stosowane są w przypadku delikatnego zawilgocenia, a inne w przypadku zalania izolacji. Do tak zwanych trudnych spraw wykorzystywane są na przykład osuszacze kondensacyjne.

Jak zabezpieczyć dom i dobytek przed powodzią?

Jeszcze zanim dojdzie do powodzi warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach. Aby ograniczyć straty postępuj zgodnie z poniższymi zasadami:

 • jeśli jest taka możliwość oszacuj prawdopodobną wysokość wody w momencie zalania. Przygotuj przegrodę z zastosowaniem ziemi, worków z piaskiem czy nawet elementów betonowych;
 • aby uchronić wartościowe rzeczy umieść je na najwyższym piętrze budynku. Dotyczy to również przedmiotów podatnych na pleśnienie i zagrzybienie po zawilgoceniu. Na wyższe piętra przenieś także łóżka czy materace;
 • stale kontroluj drożność rowów odwadniających i w razie problemów udrożnij przepływ lub wezwij służby;
 • zabezpiecz wszystkie substancje toksyczne, takie jak pestycydy, olej, benzyna, środki chemiczne. W przeciwnym razie mogą przedostać się do wody;
 • osłoń okna na poziomie piwnicy lub parteru;
 • przemieść samochód w bezpieczne miejsce, na przykład na parking zlokalizowany na podwyższeniu.

Jeśli dom znajduje się na terenie zagrożonym powodziami warto zadbać o bezpieczeństwo już na etapie planowania budowy. Na przykład, jako dekoracje ścienne należy stosować materiały ceramiczne, które są szczególnie odporne na działanie wody.

Najniższa kondygnacja budynku, np. kotłownia czy piwnica, powinna być usytuowana wyżej niż jest to w przypadku standardowych obiektów. Warto rozważyć również projekt domu, w którym uwzględnia się swobodny przepływ wody. Ułatwiony przepływ przez najniższe kondygnacje może uchronić ściany nośne, wyższe kondygnacje i strop przez zniszczeniem.

Nieopodal budynków powinna znajdować się stała, na przykład betonowa przegroda o wysokości około jednego metra. Również stan kanalizacji na terenie zagrożonym powodziami musi być stale kontrolowany, aby w momencie powodzi nie dochodziło do cofania ścieków.

Jak się zachować w czasie powodzi?

Zagrożeniem jest nie tylko wodny żywioł. Podczas powodzi trzeba brać pod uwagę również inne scenariusze, np. zanieczyszczenie wód substancjami toksycznymi czy możliwość porażenia prądem. Szczegółowa instrukcja została udostępniona przez MSWIA. Można ją również znaleźć na portalach informacyjnych poszczególnych miast i województw. Tutaj dostępne są tylko najważniejsze porady dotyczące tego tematu. Mianowicie:

 • zapewnij sobie stały dostęp do aktualności. W czasie różnych klęsk żywiołowych do tego celu wykorzystuje się radio bezprzewodowe. To bardzo ważne, ponieważ sprzęty nie mogą być podpięte do prądu;
 • odłącz prąd, gaz i wodę. Woda jest jednym z najlepszych przewodników prądu, dlatego podczas powodzi możliwe są porażenia. Odkręcone zawory gazu i wody mogą stanowić zagrożenie w razie zniszczeń;
 • pamiętaj, że telefon komórkowy musi być naładowany i gotowy do użycia w podbramkowej sytuacji. Dlatego staraj się nie używać go do przeglądania informacji w sieci;
 • zaopatrz się w szczelnie zapakowaną żywność. Dobrym wyborem będzie żywność w puszkach lub opakowaniach plastikowych.
 • edukuj pozostałych członków rodziny! Przypominaj, że dopływ prądu, gazu i wody powinien być odcięty. Poinformuj, w jaki sposób odbędzie się ewentualna ewakuacja;
 • magazynuj środki medyczne i środki higieny osobistej w bezpiecznym, czystym i suchym miejscu. Pamiętaj o lekach na choroby przewlekłe;
 • nie zapominaj, że ewakuacja zwierząt jest dużo bardziej skomplikowana. Dlatego tym tematem warto zainteresować się odpowiednio wcześniej;
 • jeśli w Twoim domu żyją pupile, zapewnij im bezpieczne warunki i przechowaj karmę w suchym miejscu;
 • przygotuj pontony i inne akcesoria wodne. Ich użycie może być konieczne w każdej chwili;
 • pamiętaj o odzieży ochronnej. Przydatne będą zestawy akcesoriów przeciwdeszczowych;
 • jeśli trwa burza przestrzegaj dodatkowo zasad zachowania w czasie wyładowań. Jeśli nie wiesz jak postąpić w razie wyładowań zadzwoń pod numer 112. Przebywanie w wodzie lub na otwartym terenie może grozić porażeniem;
 • przygotuj bagaże z najpotrzebniejszymi rzeczami. Według zaleceń MSWIA waga bagażu nie powinna przekroczyć 20 kg na osobę;
 • wody gruntowe mogą zawierać toksyczne substancje, pochodzące np. ze zbiorników z pestycydami. Dlatego nie pij wody ze studni! Jej spożycie może skończyć się ciężkim zatruciem;
 • nie przebywaj na terenie zalanym. Przygotuj się do ewakuacji! W razie zagrożenia wykonaj telefon pod numer112.

Gdzie przechować rzeczy w czasie powodzi?

Na obszarach zagrożonych częstymi powodziami domy i ogrody powinny być projektowane tak, by na terenie znalazło się bezpieczne, wysoko wyniesione miejsce idealne dla przechowania wartościowych rzeczy. Może to być chociażby garaż, modułowy dom ogrodowy czy dobrze zabezpieczony kontener znajdujący się na wzniesieniu.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy takiego schronienia nie przewidziano? Problem ten dotyczy wielu osób, ponieważ na terenach typowo powodziowych zlokalizowane są również dość wiekowe domostwa. W takim wypadku często nie ma możliwości przebudowy. Być może więc znajomi lub rodzina mają dostęp do tak bezpiecznych, suchych przestrzeni. Jeśli nie, koniecznością jest przechowanie wartościowych rzeczy w magazynach na wynajem.

Na szczęście wynajem powierzchni magazynowej nie wiąże się już z wysokimi kosztami. W dodatku możesz wynająć niewielki box magazynowy, dostosowany wymiarowo względem potrzeb. Również czas wynajmu jest niezwykle elastyczny, stąd nie musisz obawiać się o niepotrzebne opłaty czy sztywne warunki umowy. Na stronie Stokado możesz zapoznać się z ofertą wynajmu boxów zewnętrznych i wewnętrznych o różnych wymiarach, które pozwalają na przechowywanie mebli.

W magazynach self storage umieścić możesz nie tylko meble i sprzęt elektroniczny zagrożony zalaniem, ale również samochód, motocykl i inne pojazdy. Co więcej, po przeniesieniu sprzętów w bezpieczne miejsce możesz przygotować domostwo do powodzi i lepiej zabezpieczyć pozostałe elementy.

Skutki powodzi – przechowanie rzeczy na czas remontu

Oczywiście boxy na wynajem przydatne są również po powodziach. W tym trudnym okresie należy jak najszybciej oczyścić wnętrza, by zająć się remontem podłóg, schodów, ścian i stropu. Nie wszystkie meble są zdatne tylko do wyrzucenia. Część musi zostać usunięta tylko ze względów organizacyjnych! Nie rezygnuj więc z ulubionych sprzętów. Po prostu przechowaj je w magazynie self storage.

Warto zadbać o to, by sprzęty były uprzednio wysuszone – jeśli jest taka potrzeba. W naszych magazynach self storage warunki są zawsze dostosowane. Dbamy również o odpowiedni poziom wilgotności, nie trzeba więc obawiać się o ponowne zawilgotnienie. Mimo to, jeśli elementy wyposażenia będą wilgotne, nie uda się uniknąć konsekwencji w postaci zagrzybienia. To kolejny powód, by postępować zgodnie z pewną kolejnością. Nieprzypadkowo remont domu po powodzi należy rozpocząć dopiero po zakończeniu osuszania – nie tylko ścian i podłóg, ale i sprzętów.

Kolejno wystarczy już rzeczy przewieźć pod wybrany adres. Drobne, wartościowe rzeczy i sprzęt elektroniczny warto wcześniej opakować. Wystarczy umieścić je w solidnych kartonach! Pamiętaj, że w magazynie self storage możesz ułożyć rzeczy tak, by pomieścić ich jak najwięcej. Jeśli sprzęty będą umieszczone w kartonach, ich układanie będzie prostsze i bezpieczniejsze.

Powódź często kończy się tragicznie. Trudno jest zapobiec stratom stojąc oko w oko z nieokiełznanym żywiołem. Na szczęście po powodzi można przeprowadzić remont, który często jest w pełni skuteczny i dom zachowuje swe walory na kolejne lata. W tym czasie możesz przechować sprzęty w bezpiecznym, suchym miejscu. Może to być suchy garaż, dom znajomego lub magazyn self storage Stokado!

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL