Jak przechowywać rzeczy w domu i w magazynie?

W Twoim domu musi pomieścić się dobytek wieloosobowej rodziny? Chcesz wreszcie uporządkować kosmetyki, ubrania, zabawki? Kluczem jest dobra organizacja! Również magazyn self storage może stać się miejscem świetnie uporządkowanym. Jak to wszystko pomieścić i nie pogubić się w czasie poszukiwań jednej konkretnej rzeczy? Podpowiadamy!

Organizacja przestrzeni w domu. Jak przechowywać odzież?

Wbrew pozorom odpowiednie przechowanie odzieży, akcesoriów, obuwia i wszystkiego co wiąże się z ubiorem – nie jest takie proste. Dotyczy to zwłaszcza rodzin wieloosobowych, ponieważ w takim przypadku każdy z członków rodziny jest posiadaczem oddzielnego zestawu odzieżowego.

W takiej sytuacji należy wyposażyć się w funkcjonalne systemy organizacyjne, a więc obszerne garderoby i kredensy z organizerami. Sprawdza się np. zabudowa bogata w szuflady, kosze, półki tradycyjne, wysuwane półki na buty i wiele innych. Gdy chodzi o rodziny wielodzietne warto pamiętać o dostosowaniu wysokości półek i szuflad odpowiednio względem potrzeb dziecka. Dzięki temu już od najmłodszych lat dziecko uczy się samodzielności. Warto również zastanowić się nad sposobem podziału dostępnej przestrzeni.

Dotyczy to na przykład przedpokoju, który należy do pomieszczeń wspólnych, co znacznie utrudnia odpowiednie rozplanowanie miejsca w szafach. W większości domów organizery podzielone są względem rodzaju przechowywanych rzeczy. W rodzinach wielodzietnych można postąpić inaczej i po prostu wydzielić w szafach oddzielną przestrzeń dla każdego z użytkowników. Przeszukiwanie dziesiątek kompletów odzieży, butów i akcesoriów może być uciążliwe, zwłaszcza gdy czas ponagla do wyjścia.

Oprócz tego, wiele osób inwestuje w specjalne organizery ścienne przeznaczone dla dzieci. Można w nich umieścić dziecięce plecaki, torebki, zabawki. Jeśli natomiast największą bolączką jest nadmiar obuwia przechowywanego w przedpokoju, warto postawić na specjalne organizery służące właśnie do składowania obuwia. Ciekawym rozwiązaniem są organizery ścienne, które dzięki swojej formie nie zajmują zbyt wiele miejsca. Aby odpowiednio wydzielić miejsce dla każdego z domowników, wystarczy umieścić obuwie dziecięce w dolnej części organizera, a obuwie osób dorosłych w jego górnej części.

Oczywiście zupełnie inaczej przedstawia się sprawa organizacji przestrzeni w pokojach poszczególnych domowników. Dobór odpowiedniego wyposażenia w sypialni rodziców raczej nie nastręcza specjalnych problemów. Inaczej przedstawia się sprawa organizacji w pokojach dziecięcych.

Jak przechowywać zabawki? Uporządkowany pokój dziecięcy

Pokój dziecięcy powinien być pełen segregatorów i organizerów. W dodatku najlepiej aby były to organizery wykonane z przezroczystych materiałów. Dzięki temu zarówno dziecko, jak i rodzice będą mogli stale kontrolować ich zawartość i z łatwością odnajdywać dokładnie to, czego szukają.

Ciekawym rozwiązaniem są także regały z szufladami z podobiznami różnych bajkowych stworzeń. Oczywiście wszelkie półeczki i szuflady powinny znajdować się w zasięgu rąk dziecka – chyba, że znajdują się tam przedmioty niebezpieczne. Świetną opcją są także rozbudowane organizery ścienne, w których można przechowywać dosłownie wszystko, od książek po zabawki. Popularnością cieszą się także organizery materiałowe czy plastikowe w różnych ciekawych kształtach. To nie tylko rozwiązanie zachęcające z perspektywy malucha, ale również praktyczne z punktu widzenia rodziców. Tego typu organizery są bowiem lekkie, bezpieczne w użytkowaniu, łatwe w transporcie i oczyszczaniu.

Celem zaoszczędzenia przestrzeni warto również zaopatrzyć malucha w łóżko z systemem przechowywania pościeli oraz pojemnik na brudne rzeczy. Dzięki temu zużyte ubrania nie będą zalegać w różnych miejscach, ale dokładnie tam, gdzie powinny.

Organizery DIY, czyli porządek w domu za niską cenę

Nie musisz inwestować dużych pieniędzy w organizację przestrzeni. Przeciwnie! Samodzielne stworzenie organizerów bywa dziecinnie proste. Wystarczy wyposażyć się proste przedziałki do szuflad, wieszaki lub… drabiny. Zapoznaj się z kilkoma pomysłami:

 • DIY organizer do szuflady – celem jego wykonania wyposaż się w gruby karton lub płytę HDF. Płyty HDF stosowane są jako materiał wewnętrzny szuflad, zatem jest to profesjonalny wybór. Przed wykonaniem przegródek narysuj plan szuflady z uwzględnieniem przestrzeni przeznaczonych do przechowania poszczególnych przedmiotów. Na jego podstawie przytnij karton lub płytę tak, aby uzyskać przegródki o odpowiedniej długości i wysokości. Kolejno pozostaje już tylko ułożyć przegrody i posklejać je ze sobą.
 • wieszaki na papierowe ręczniki – w kuchni i łazience sprawdzą się wieszaki, na których umieścić można rolki z ręcznikami czy papierem. Chodzi o najzwyklejsze wieszaki na odzież! Przytwierdzone do ściany sprawdzają się w tej roli doskonale.
 • organizer drewniany DIY – aby stworzyć najprostszy organizer do łazienki, pomieszczenia gospodarczego czy na taras, wystarczy wyposażyć się w drewniane skrzynki. Po oszlifowaniu i pomalowaniu farbą kredową skrzynki prezentują się doskonale. Ich wnętrze warto dodatkowo wyłożyć folia ochronną. Ułożone piętrowo skrzynki to doskonały organizer ścienny. W celu uzyskania takiego efektu wystarczy skierować skrzynie dnem w stronę ściany. Znacznie ułatwia to poszukiwania przechowywanych przedmiotów. Popularnym sposobem na organizację jest również wykorzystanie drabiny. Na szczeblach drabiny ułóż skrzynki – organizer gotowy!
 • DIY organizery na kosmetyki – w zależności od rodzaju kosmetyków odpowiednie mogą okazać się oczyszczone słoiki bądź kartony. Jeśli kosmetyki są przechowywane w pobliżu umywalki wystarczy umieścić je w szklanych słoiczkach. Jeśli jednak konieczne jest stworzenie nieco bardziej skomplikowanego systemu organizacji – wyposaż się w kartony i stwórz organizer na wzór tego w szufladzie, wykorzystując przegródki. Zamiast szuflady można zastosować większy karton czy ozdobne pudełko.
 • system przechowywania na biurko – na biurku często gromadzą się długopisy, pisaki, ołówki, zeszyty oraz wiele innych materiałów do nauki, pracy i zabawy. Na szczęście ich uporządkowanie wcale nie musi być trudne. Ciekawą opcją jest zastosowanie rolek po ręcznikach papierowych lub po papierze. Rolki warto obkleić papierem dekoracyjnym a kolejno ułożyć w poziome warstwy i skleić. Poziome ułożenie pozwala na bezproblemowy wybór dowolnego długopisu czy zakreślacza. Zamiast rolek można zastosować pojemniczki na długopisy. Jako organizery biurkowe sprawdzają się także… pojemniki na sztućce. Zamiast sztućców wystarczy wypełnić je akcesoriami piśmienniczymi.
 • organizer na tablicy ściennej – celem jego wykonania należy wyposażyć się w korkową tablicę, do której z łatwością przytwierdzisz pudełeczka i przegródki za pomocą szpilek lub kleju. W przegródkach umieścić można najróżniejsze akcesoria biurowe. Organizer tego typu służy do przechowania lekkich, niewielkich przedmiotów.
 • półki ścienne handmade – w niewielkiej garderobie czy pokoju często nie wystarcza miejsca na specjalne organizery. W takim wypadku najlepszą metodą DIY jest wykonanie najprostszych drewnianych półek i przytwierdzenie ich bezpośrednio do ściany. W tym celu wystarczy wyposażyć się w pojedyncze deski, wsporniki, uchwyty i śrubki. W niektórych wnętrzach dobrze zaprezentują się deski surowe, które wystarczy oszlifować. W innym wypadku warto zadbać o dodatkowe walory estetyczne. Deskę można pokryć lakierem koloryzującym lub farbą kredową o wybranym kolorze.
 • organizer na klucze DIY – to jeden z najprostszych organizerów! Jeśli masz dość szukania kluczy, wyposaż się w najzwyklejsze haczyki metalowe, drewniane lub plastikowe. Następnie przymocuj je do ściany i zawieszaj na nich klucze, parasolki czy torebki.
 • wiszące kosze – coraz większą popularnością cieszą się organizery wiszące. Ten system sprawdza się zwłaszcza w łazience lub w kuchni. Celem uzyskania takiego efektu należy zaopatrzyć się w co najmniej 2 – 3 koszyczki o dowolnym kształcie. Koszyki powinny różnić się wymiarami. Następnie należy ułożyć je w kolejności od największego do najmniejszego. Na samej górze powinien znaleźć się haczyk wraz z przymocowanymi do niego trzema sznurkami. Kolejno z pomocą sznurków należy zamocować najmniejszy koszyczek, średni, a na koniec pojemnik o największej szerokości.

Organizacja przestrzeni w magazynie self storage i garażu

Organizacja przestrzeni w domu nigdy nie będzie prosta, jeśli nie poprzedzi jej odpowiednia segregacja rzeczy. Niektóre przedmioty są przechowywane w domu zupełnie niepotrzebnie. Takich nieużywanych rzeczy należy się pozbyć – wyrzucając, oddając w celu recyklingu, oddając na cele charytatywne. Problem pojawia się w sytuacji, gdy trudno rozstać się z nieużywanymi rzeczami. Mogą to być np. wartościowe sprzęty, które planujesz sprzedać w przyszłości. Często są to również pamiątki rodzinne. W takiej sytuacji warto skorzystać z oferty magazynów self storage Stokado. Nie musisz płacić za dużą halę magazynową! Proponujemy boxy self storage o najróżniejszych wymiarach. Jak zadbać o organizację w magazynie samoobsługowym, aby z łatwości znajdować konkretne przedmioty?

 • podpisane kartony – w każdym z pudełek umieść odmienny typ przedmiotów, a następnie wszystkie pudełka opatrz opisami. Dzięki temu poszukiwania staną się bezproblemowe.
 • organizery DIY – systemy organizacji sprawdzą się nie tylko w domu, ale i w garażu czy magazynie. Warto zastosować stare, nieużywane już organizery lub systemy DIY.
 • odpowiednie ułożenie – na witrynie Stokado można znaleźć infografiki, na których zaprezentowano przykładowe ułożenie sprzętów i przedmiotów w boxach o różnych wymiarach. Odpowiednie ułożenie jest niezwykle ważne, ze względu na zabezpieczenie przedmiotów przed zniszczeniami.
 • drewniane regały – w magazynie może znaleźć się wszystko, również regały wyposażone w pudełka z przechowywanymi rzeczami.
 • organizery do garażu – w tym miejscu zastosowanie znajdują najróżniejsze sposoby, np. ścienne drążki z uchwytami, metalowe regały z przezroczystymi szufladami, plastikowe lub drewniane organizery na narzędzia.

Podsumowując, pomysłów na organizację przestrzeni jest wiele. Możesz wyposażyć się w gotowe rozwiązania lub samodzielnie wykonać jakościowe organizery i wykorzystać je w domu, w magazynie czy garażu.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL