Jak przygotować łódź do przechowania zimą?

Gdy sezon letni się kończy, miłośnicy żeglowania i innych aktywności wodnych, muszą znaleźć jakieś miejsce na przechowanie swoich sprzętów. Łodzie o optymalnych gabarytach i skutery wodne można z powodzeniem przechować w magazynie self storage. Warto jednak zadać sobie pytanie: jak je przygotować do kilkumiesięcznego przechowania?

Przechowanie łodzi? Zacznij od porządków!

Zanim przystąpisz do kontroli poszczególnych parametrów, pamiętaj o sprzątaniu. Wbrew pozorom to właśnie odpowiednie sprzątanie może uchronić łódź czy jacht przed korozją i zawilgoceniem. Nieoczyszczona warstwa brudu może z czasem stać się niemożliwa do usunięcia! Zacznij więc o oczyszczenia wnętrza łodzi z brudu i wilgoci. Jeżeli łódź była użytkowana nad morzem czy oceanem, pamiętaj również o oczyszczeniu jej z zalegającej soli.

Jeśli w łodzi znajdują się sprzęty tapicerowane wymagające odkurzania lub czyszczenia chemicznego, warto raz do roku zlecić profesjonalne pranie tapicerki! Pozwala to pozbyć się brudu zalegającego nieco głębiej, a nie tylko widocznej, zewnętrznej warstwy. To również dobry sposób na eliminację przykrych zapachów. Pamiętaj także o usunięciu lub dokładnym oczyszczeniu wszelkich sprzętów służących do połowu ryb – jeśli w czasie wypoczynku zajmujesz się również łowieniem. Nie mniej istotne jest oczyszczenie mobilnej lodówki czy toalety.

Oczyść również wszelkie sprzęty wodne przechowywane na łodzi. Narty wodne, pontony, żagle, kamizelki – wszystko to należy wyczyścić lub wyprać, aby pozbyć się brudu i zawilgoceń oraz uniknąć rozwoju pleśni. Sprzęty warto dodatkowo zabezpieczyć, pakując je w worki lub kartony i chroniąc przez zniszczeniami, dzięki zastosowaniu wypełnień. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza podczas transportu, kiedy sprzęty są narażone na wstrząsy. Na czas transportu dodatkowo okryj łódź czy jacht odpowiednią plandeką. Jeśli sprzęt zamoknie w czasie jazdy, cała praca pójdzie na nic!

Najbezpieczniejszym sposobem na przygotowanie łodzi do transportu jest jednak usunięcie z jej wnętrza wszelkich sprzętów, od narzędzi, przez materace, po akumulatory. Po transporcie można te rzeczy umieścić we wnętrzu ponownie. W przechowywalnia rzeczy Stokado wynajmujący mogą bowiem liczyć na dogodne warunki przechowania, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wilgotności powietrza i czystości. Dobrze przygotowana łódź czy jacht przezimuje u nas bez problemów!

Konserwacja łodzi i sprzętów wodnych przed zimą

Zewnętrzne elementy łodzi warto oczyścić czystą wodą pod ciśnieniem. Jeśli dodatkowym problemem są zaschnięte wodorosty, zabrudzenia, zniszczenia mechaniczne – to dobry czas, aby całość przeczyścić i wykonać wszelkie potrzebne naprawy. Poszczególne elementy zewnętrzne i wewnętrzne łodzi należy zakonserwować. Zależnie od materiału wykonania, środki pielęgnujące mogą się różnić. Specjaliści często polecają, by do polerowania wykorzystać wosk – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Jeśli we wnętrzu zastosowano tapicerkę, okleiny i inne pokrycia – należy zastosować odpowiednie środki do czyszczenia i pielęgnacji. Mogą to być pianki, woski czy spraye, zależnie od potrzeb i zaleceń producenta. Istotne jest również zabezpieczenie łodzi przed pleśnią. W tym celu powinno się stosować odpowiednie środki antygrzybiczne i konserwujące dedykowane konkretnym surowcom. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku drewna, które jest podatne na niszczące działanie wilgoci.

Przed przechowaniem sprawdź stan sprzętów

Gdy sprzęty są już wyczyszczone i zakonserwowane, należy sprawdzić stan łodzi. W tym celu zazwyczaj konieczna jest pomoc specjalisty, a więc mechanika lub elektryka. Jeśli profesjonalne naprawy nie są wskazane, wystarczy zastosować się do kilku podstawowych porad. Zaleca się między innymi wymianę oleju i i filtra. Pełny zbiornik oleju ma niebanalne znaczenie, gdy chodzi o konserwację silnika. Dla bezpiecznego przechowania powinno się również zadbać o pełny bak paliwa. Na koniec warto sprawdzić stan akumulatora, który może być przechowywany zarówno wewnątrz łodzi w magazynie self storage, jak i w innym miejscu. Gdy akumulator znajduje się w Twoim zasięgu, możesz na bieżąco sprawdzać jego stan i podłączać go do prostownika. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek, gdy rozpocznie się nowy sezon!

Jak transportować łódź lub jacht?

Na koniec pozostaje już tylko transport łodzi do miejsca magazynowania. W tym celu można zastosować własną przyczepę lub specjalistyczny środek transportu – zależnie od wielkości i wagi sprzętu. Jeśli więc gabaryty łodzi uniemożliwiają przewiezienie jej na przyczepie konieczne jest wynajęcie specjalnej platformy. W takim wypadku każdy z elementów łodzi powinien być maksymalnie zabezpieczony przed wstrząsami.

Gdzie przechować łódź, jacht i inne sprzęty wodne? Warto zapoznać się z ofertą Stokado, ponieważ proponujemy wynajem boxów self storage o najróżniejszych wymiarach. Jeśli zatem Twoja łódź może być magazynowana w boxie nieprzekraczającym 30 m², postaw na self storage i oszczędzaj, korzystając z doskonałych warunków.

Obecnie sprzęty wodne i łodzie różnych wymiarów użytkowane są w niemal każdym większym mieście w Polsce – na rzekach, jeziorach i na Bałtyku. Nasze magazyny na wynajem zlokalizowane są w Szczecinie, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i w innych polskich miejscowościach. Sprawdź, co jeszcze możemy Ci zaproponować!

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL