Jak dbać o książki? Kilka zasad dobrego przechowywania

Książki są jedną z tych niepozornych, lecz niezwykle cennych rzeczy. Posiada je każdy z nas. Dla wielu osób stanowią jednak ogromną wartość, zwłaszcza gdy są to rzadkie egzemplarze lub pamiątki rodzinne. Jak bezpiecznie przechować książki? Czy możliwe jest odgrzybianie książek? Dlaczego kurz niszczy książki? Odpowiadamy na te i inne pytania!

Przechowanie książek w magazynie self storage

Jeśli w Twoim domu znajduje się już zdecydowanie zbyt wiele książek, ale nie chcesz się ich pozbywać ze względu na wartość sentymentalną – konieczne przechowaj je w magazynie self storage Stokado. W naszych magazynach warunki są dostosowane pod kątem czystości, wilgotności i temperatury. Nie pozwól Twoim książkom pokryć się kurzem lub pleśnią czy stać się pożywką dla moli. Kolejnym wskazaniem do przechowania książek w magazynie jest przeprowadzka lub remont.

Książki nie powinny być w tym czasie magazynowane w zawilgoconej piwnicy czy na poddaszu. Nie warto również wypakowywać książek w momencie, gdy półki w nowym miejscu nie są jeszcze przygotowane. Taka organizacja nie sprzyja oszczędności czasu ani bezpieczeństwu samych książek. W tego typu sytuacjach ulubione pozycje literackie często się gubią, a ich późniejsze odnalezienie może nastręczać sporo trudności. Książki warto przechować w magazynie także w czasie ich sprzedaży. Jeśli chcesz zapewnić przeczytanym książkom nowe życie, wcale nie musisz ich składować w domu!

Jak przechowywać książki w domu i w magazynie?

Niezależnie od miejsca i przyczyny magazynowania, książki powinny być przechowywane w czystości. Zatem najlepiej jest umieścić je na specjalnie w tym celu przygotowanych półkach, które powinny być wykonane z materiałów łatwych w oczyszczaniu. Dlaczego właściwie konieczne jest wycieranie kurzu, w celu odpowiedniego zabezpieczenia książek? Kurz odznacza się kwaśnym pH, które niszczy papier!

Drewniane półki na książki zwykle są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Jeśli nie, warto je zakonserwować, np. z zastosowaniem odpowiedniego lakieru. Dzięki temu systematyczne przecieranie półek nie spowoduje ich zawilgocenia. Półki nie powinny być pokryte koloryzującym, nietrwałym woskiem. W takim przypadku mogą papier może się szybko zabarwić. Dlatego nawet w wypadku przechowania książek w boksie self storage, na strychu czy w piwnicy – należy stosować regały trwałe i jakościowe.

Jeśli chodzi o magazyny czy kontenery, dobrym rozwiązaniem będą półki aluminiowe czy plastikowe. Tworzywa tego typu są łatwe w czyszczeniu, odporne na wilgoć, lekkie w przenoszeniu i tanie. Jeśli książki są wartościowe, warto umieścić je w plastikowych pudełkach. Dzięki temu będą dodatkowo zabezpieczone przed kurzem, zanieczyszczeniami i owadami. W przypadku przechowania książek w trudnych warunkach, np. w piwnicy, należy liczyć się z molami i gryzoniami. Dlatego w takim wypadku konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów odstraszających szkodniki lub skuteczne zabezpieczenie książek.

Istotne jest nawet ułożenie książek na półkach! Wartościowe dzieła literackie i pamiątki powinny być ustawione pionowo. W przeciwnym razie książki będą się odkształcać, na skutek pochyleń. Na szczęście istnieją proste rozwiązania tego problemu. Wystarczy wyposażyć się w specjalne podstawki do książek, które utrzymają je w pozycji pionowej. Ewentualnością jest ułożenie ich w pozycji poziomej i zamknięcie w hermetycznym pudełku.

Jak uratować zagrzybione książki?

Niestety, zawilgotniały papier jest podatny na procesy pleśnienia. Gdy pojawi się grzyb, należy podjąć trudną decyzję – wyrzucić czy odgrzybić? Niewiele osób słyszało o odgrzybianiu książek. Tymczasem jest ono jak najbardziej możliwe, a często najzwyczajniej konieczne. Pleśń pokrywająca książki zwykle jest zupełnie niewidoczna dla oka. Najczęściej jedynym znakiem rozpoznawczym jest zapach, a także pojawiające się u domowników alergie i inne przykre dolegliwości. Ze względu na delikatność papieru, książek nie można po prostu potraktować środkiem przeciwgrzybicznym. Dlatego w wyniku nieodpowiedniego przechowania często wymagana jest pomoc specjalisty, który odgrzybi i osuszy książki. Nawet po takim zabiegu należy zadbać o odpowiednie warunki, aby uniknąć nawrotów.

Właśnie dlatego warto korzystać z magazynów self storage Stokado. Przechowywalnia rzeczy zapewnia naszym najemcom odpowiednie warunki do przechowywania i nie ma powodów, by obawiać się o poziom wilgotności. Ponadto, dostępne są boxy na wynajem o różnych wymiarach. W przypadku przechowania książek często potrzebna jest niewielka przestrzeń. W Stokado wynajmiesz nawet boxy o powierzchni 1 m² i nie musisz zmagać się z nadmierną biurokracją czy sztywnymi warunkami umowy. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc i zapytaj naszą obsługę o szczegóły wynajmu boxów.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL