Rzucasz wszystko i jedziesz w Bieszczady kamperem? Gdzie przechować rzeczy?

Wiele osób wykorzystuje ostatni czas podróżując. Nagle w wielu branżach możliwa stała się praca zdalna, więc teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by zamieszkać w przyczepie kampingowej i zwiedzać. Jak przygotować się do takiego wyjazdu i gdzie przechować rzeczy?

Czy nadszedł czas na renesans caravaningu?

Caravaning, czyli podróże kamperem mają długą historię. Jak można się domyślić, wszystko zaczęło się od nomadycznych Romów. Uroki takiego życia doceniono w UK i USA na przełomie XIX i XX wieku. Wreszcie turystykę można było połączyć z pracą i codziennością. Do Polski moda dotarła i na dobre się zakorzeniła na przestrzeni lat 50-70 ubiegłego stulecia.

Początkowo stosowano wyłącznie przyczepy o najróżniejszych wymiarach. Można było liczyć wyłącznie na podstawowe funkcjonalności. Z czasem jednak, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, zaczęły powstawać całe osiedla mieszkalne z przyczepami. W dobrze wyposażonej przyczepie można było całkiem komfortowo mieszkać, co stanowiło dobre rozwiązanie dla najbiedniejszych oraz dla artystycznych dusz, podróżników czy hippisów.

Epidemia wydaje się być kolejnym punktem zwrotnym w historii caravaningu. W wielu rejonach świata obowiązują obostrzenia uniemożliwiające wypoczynek w hotelu. Często zalecane jest, by ograniczyć kontakty, a pracownicy biurowi na dobre przyzwyczaili się do pracy w domu. Ci, którzy mają dzieci muszą zapewnić zdalne stanowisko również swoim podopiecznym. Tymczasem z laptopa i WiFi korzystać można niemal wszędzie… Dlatego wiele osób decyduje się aktualnie na zakup kampera i rozpoczyna podróż życia. Chodzi również o całe rodziny! Dzięki takiemu rozwiązaniu, tragiczna sytuacja na świecie staje się paradoksalnie szansą na zacieśnienie więzi, spełnienie marzeń, rozpoczęcie prawdziwej przygody.

Jednocześnie, podróż kamperem wydaje się być bezpieczna również ze względów sanitarnych. W końcu kamper czy przyczepa jest prywatną własnością i jest użytkowana przez członków rodzin czy przyjaciół. Nie trzeba często stykać się z przypadkowymi osobami, a o właściwe warunki higieniczne dba się we własnym zakresie.

Nic więc dziwnego, że ta forma turystyki na nowo staje się popularna, zarówno latem, jak i zimą. Niektórzy organizują nawet prawdziwe wyprawy w typie tych dookoła świata. To warta przeżycia przygoda, która z pewnością na długo utkwi w pamięci. Ze względu na komfort i bezpieczeństwo, warto jednak wcześniej dokładnie zaplanować, jak przebiegnie organizacja.

Jak przygotować się do podróży kamperem?

Podróż kamperem dla jednych może być idyllą, dla innych przekleństwem. Zanim zdecydujesz się na taką opcję, dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby i oczekiwania. Kamper czy przyczepa to nie to samo co pokój w hotelu. Choć pomieszczą się w nim wszelki udogodnienia, osobom o klaustrofobicznych skłonnościach będzie przeszkadzał przede wszystkim metraż.

Kolejną kwestią jest funkcjonalność. Pamiętaj, że użytkownicy kampera są zwykle muszą samodzielnie opróżniać zawartość mobilnej toalety. Oczywiście, nowoczesne modele są bardzo wydajne i umożliwiają bezproblemowe opróżnianie oraz oczyszczanie. Mimo wszystko, niektórym osobom taki obowiązek może nieco zepsuć wakacje. Jeśli jednak metraż i dodatkowe obowiązki Ci nie przeszkadzają, podróż kamperem jest dla Ciebie! Pamiętaj tylko, by dobrze się do niej przygotować.

W pierwszej kolejności należy oczywiści wybrać pojazd. Warto zwracać uwagę na kwestie praktyczne, takie jak łatwość oczyszczania, funkcjonalność toalety i prysznica oraz mebli. Meble wypoczynkowe powinny się łatwo rozkładać i szybko zamieniać w łóżku lub kanapę, zależnie od potrzeb. Równie ergonomiczne powinny być szafy i inne elementy wyposażenia. Jeżeli planujesz długą podróż, schowki muszą pomieścić spory dobytek.

Kamper powinien być również wyposażony w przenośne sprzęty AGD, takie jak kuchenka czy lodówka. Aby zapewnić nieprzerwane działanie zarówno samego pojazdu, jak i poszczególnych sprzętów, należy również zadbać o akumulator, zbiornik gazu czy przedłużacze. Oprócz tego kamper wyposażony jest w zbiornik na wodę, należy więc wyposażyć się we wszelkie akcesoria potrzebne do regularnego wypełniania zbiornika. Pamiętaj również o przenośnej pralce, odkurzaczu i innych sprzętach. Dzięki temu podróż będzie naprawdę komfortowa.

Pamiętaj, by wybierać pojazdy w świetnym stanie, zwłaszcza jeśli planujesz długą podróż. W przypadku takiego typu turystyki nie chodzi bowiem o kilka godzin w drodze i odpoczynek w hotelu. W grę wchodzą całe dni podróży, więc należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo.

Jak zorganizować wyjazd w podróż kamperem?

Sama podróż kamperem może być pełna niespodzianek, spontaniczna. Jednak wyjazd powinien być dobrze zaplanowany. Jeśli wyjeżdżasz na długo i planujesz prawdziwą podróż życia z pewnością zastanawiasz się nad sensem kontynuacji wynajmu mieszkania. Z kolei jeśli jesteś w posiadaniu mieszkania lub domu możesz obawiać się o bezpieczeństwo dobytku. W obu tych sytuacjach warto zastanowić się, gdzie przechowasz rzeczy – cały dobytek lub tylko tę część, która mogłaby skusić złodziei. Zatem taki wyjazd może być traktowany na równi z przeprowadzką.

Jeśli dobytkiem może zaopiekować się rodzina, problem jest w dużej mierze rozwiązany. Jeśli nie, skorzystaj z boxów self storage Stokado i problem również rozwiąże się sam! Możesz liczyć na szeroką ofertę, a więc możliwość wynajmu powierzchni o różnorodnych wymiarach – od niewielkich kontenerów po spore magazyny. Zatem nieważne, jak duże są gabaryty przechowywanych rzeczy, bez trudu znajdziesz coś dla siebie. Możesz przechować nie tylko meble, sprzęty czy pamiątki. W Stokado znajdzie się także miejsce na wszelkie pojazdy, od motocykli po samochody i łodzie.

Znajdując się daleko od domu szczególnie martwimy się o nasz dobytek,gdyż nie ma możliwości kontroli jego stanu na żywo. Korzystając z boxów self storage Stokado możesz liczyć na bezpieczeństwo. Zapewniamy monitoring i systemy bezpieczeństwa. Oprócz tego dbamy o czystość i odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Pamiętaj tylko, by dobrze opakować przedmioty. Dzięki temu nie zniszczą się w czasie transportu, a w boksie pomieścisz większą ilość przedmiotów i kartonów.

Podróż kamperem w praktyce

Wybierając się w podróż kamperem z pewnością trzeba mieć na uwadze, iż sprzęty nie zawsze będą działać tak, jak powinny, a dostęp do WiFi nie zawsze będzie idealny. To wszystko wynagradzają przepiękne widoki, możliwość spania pod gołym niebem i zwiedzenia czegoś więcej, niż tylko najbliższej okolicy hotelu. Jeśli wybierasz się w spontaniczną podróż, możesz wybierać destynacje na bieżąco!

Niestety, nie panuje pełna wolność pod względem noclegów czy transportu. Pamiętaj, by sprawdzić przepisy pod kątem maksymalnej prędkości – w przypadku poruszania się kamperem lub przyczepą często jest ona niższa. Przepisy te różnią się zależnie od kraju. Musisz również pamiętać o wyborze legalnych miejsc, odpowiednich na nocny spoczynek. Niestety, rzadko możliwa jest organizacja noclegu nad brzegiem morza czy na szczycie wzgórza – chyba, że wyznaczono tam kemping. Zarówno nad polskim wybrzeżem, jak i poza granicami kraju można znaleźć kempingi z widokiem na morze.

Niektórzy podróżnicy zatrzymują się na zasadach parkingu. Jak wiadomo, parkowanie możliwe jest wszędzie tam, gdzie wyznaczone jest miejsce o odpowiednim przeznaczeniu lub nie ma zakazu parkowania, a pozostałe przepisy na to pozwalają. Parkowaniem nazywamy sytuację, w której zatrzymany pojazd styka się kołami z podłożem, w jego pobliżu nie są rozstawione sprzęty ani wyposażenie i nie wydobywa się z niego niespecyficzny zapach. Z drugiej jednak strony nocowanie poza kempingiem nie jest dozwolone. Warto więc te dwie kwestie rozróżnić.

Nocleg w kamperze na dziko może skończyć się karą finansową, pouczeniem lub zaleceniem relokacji na kemping – wiele zależne jest od kraju i podejścia mundurowych. Trzeba pamiętać, że tego typu przepisy zostały utworzone nie bez powodu. Nocleg na obszarze niestrzeżonym może być po prostu niebezpieczny. Ponadto niektóre obszary stanowią własność prywatną, z kolei inne są miejscami publicznymi.

Gdzie przechować kamper po podróży?

Gdy przygoda się zakończy, przechowaj kamper w bezpiecznym miejscu, by tam poczekał na kolejną. Wcześnie warto dokładnie wyczyścić każdy z zakamarków. Nieoczyszczone zabrudzenia mogą stać się trudne do usunięcia. Największe niebezpieczeństwo stanowi wilgoć. Wilgotne elementy mogą rdzewieć, a korozja jest niszcząca dla konstrukcji i sprzętów.

Z pewnością kamper lub przyczepa staną się miejscem bardziej komfortowym, jeśli również tekstylia i materace zostaną oczyszczone, na przykład z zastosowaniem parownicy. Od czasu do czasu warto to zadanie powierzyć specjalistom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem. Powinno się zadbać również o zewnętrzne elementy pojazdu lub przyczepy. W tym celu najlepiej zastosować nie tylko wodę, ale także środki konserwujące przeznaczone do tego celu. Nie powinno się stosować zwykłych detergentów ani gąbek myjących, ponieważ mogłyby porysować lakier. Kampery czy przyczepy kempingowe nie są tanią opcją, więc warto pamiętać o takich szczegółach.

Warto zadbać również o stan silnika, akumulatora, wszelkich systemów. Powinno się przeprowadzać regularne przeglądy, ponieważ dalekie podróże z użyciem niesprawnego pojazdu są szczególnie niebezpieczne. W okresie przestoju, który przypada zwykle na zimę, trzeba też zadbać o akumulator. Jeśli w grę wchodzą niskie temperatury, akumulator warto wyjąć z pojazdu. Niska temperatura może go uszkodzić, więc odpalenie kampera wiosną byłoby utrudnione. Akumulator musi być też regularnie oczyszczany. Przed wyruszeniem warto sprawdzić jego stan! Zaleca się także, by dokładnie sprawdzić stan instalacji elektrycznej, jeszcze przed zimowaniem.

Oczywiście, kamper czy przyczepę kempingową można z powodzeniem przechować w magazynach self storage Stokado – jesteśmy we Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Zabrzu i wielu innych polskich miejscowościach. W tym celu dobierz box o odpowiednim metrażu. Dysponujemy magazynami zewnętrznymi, co ułatwia podjazd.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL