fbpx

Jak dbać o narty, deskę snowboardową i odzież sportową? Jak je przechować?

Koniec sezonu zimowego zbliża się wielkimi krokami. Choć obecnie śnieżne szaleństwo trwa w najlepsze, już za chwilę śnieg roztopi się pod wpływem promieni wiosennego słońca. Warto zadbać o oczyszczenie, konserwację i właściwe przechowanie wszelkich sprzętów i akcesoriów zimowych.

Jak konserwować narty i deskę snowboardową?

To, w jakim stanie będą narty lub deska snowboardowa pod koniec sezonu, jest w dużej mierze zależne od postępowania w czasie ich użytkowania. Zatem po każdym wyjeździe w góry należy zadbać o sprzęty sportowe. Kolejno, po zakończeniu sezonu konieczna jest dodatkowa konserwacja, zabezpieczenie i wybór odpowiedniego miejsca do przechowania.

Jeśli chcesz korzystać ze sprzętów w kolejnym sezonie, sprzedać je lub przekazać komuś bliskiemu – nieodpowiednia konserwacja i niewłaściwe warunki przechowania mogą zaprzepaścić te plany. Pokryte rdzą i zaschniętym woskiem sprzęty nie nadają się do użytkowania i stopniowo tracą swoją wartość. Tym samym, wydane na sprzęt pieniądze (które przecież często stanowią naprawdę wysoki koszt) idą na marne. Jak więc uniknąć zniszczeń sprzętów zimowych? Znajdziesz tu listę ogólnych wskazówek, które pozytywnie wpłyną na walory i wytrzymałość nart oraz deski snowboardowej:

  • dbaj o sprzęty zimowe na co dzień – gdy korzystasz ze sprzętów sportowych zimą, pamiętaj o ich konserwacji i oczyszczaniu po każdym dniu zimowego szaleństwa. Niektóre z zadań możesz wykonać samodzielnie, inne zrealizuje za Ciebie specjalista. Na większości stoków narciarskich dostępne są usługi czyszczenia i woskowania nart i desek.
  • wybierz odpowiednie smary do nart i desek – jeśli chcesz samodzielnie zadbać o ślizg, koniecznie pamiętaj o wyborze odpowiedniego smaru. Wbrew pozorom nie jest to proste. Smary można podzielić pod względem panującej temperatury powietrza, ale także względem dyscypliny sportowej, rodzaju puchu śnieżnego. Inne smary powinni stosować miłośnicy biegówek, a inne ci, którzy zjeżdżają na nartach.

    Smary różnią się składem i konsystencją, które powinny ułatwiać wykonywanie sportów, zależnie od przeznaczenia i panujących warunków. Ponadto, smary dostępne są w postaci sprayu lub tradycyjnego wosku. Niezależnie od formuły, smary najczęściej stosuje się z wykorzystaniem tak zwanego żelazka do smarowania nart i snowboardu.

  • nie niszcz sprzętów w czasie podróży – nigdy nie przewoź nart bez odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią. Przydatne są pokrowce na dach, które uchronią sprzęty przed opadami i zanieczyszczeniami z jezdni. Śnieg i wilgoć wraz z solą czy piaskiem stosowanymi na drogach, zanieczyszczą sprzęty i sprawią, że szybko pokryją się rdzą. Tymczasem rdza jest trudna do usunięcia i jej pojawienie się często kończy się wyrzuceniem sprzętów do kosza. Zniszczeniu mogą ulec także łączenia, zabezpieczenia i wszelkie inne elementy.
  • zawsze osuszaj narty i snowboard – po szaleństwach na stoku lub ścieżce biegowej, zawsze wycieraj sprzęty do sucha. Wiadomo, jaki wpływa ma wilgoć na elementy metalowe i materiałowe. Pamiętaj o każdej szczelinie! To zadanie możesz wykonać samodzielnie, ponieważ nie są w tym celu konieczne jakiekolwiek specjalistyczne narzędzia.
  • konserwuj i właściwie przechowuj sprzęty – na koniec sezonu oczyść sprzęty z zastosowaniem wody i płynu do naczyń lub innego płynu, który dobrze rozpuszcza tłuszcz. Kolejno zadbaj o ich dokładne osuszenie i na koniec zastosuj dobrane smary. Tak oczyszczone i poddane konserwacji narty lub deski umieść w czystych i suchych pokrowcach. Znajdź dla nich miejsce w pomieszczeniu o odpowiedniej wilgotności. Tak przechowane, na pewno świetnie posłużą Ci w kolejnym sezonie! Natomiast jeśli chcesz sprzedać sprzęty, możesz mieć pewność, że znajda kupca.

Jak dbać o buty narciarskie i łyżwy?

Mając na uwadze trwałość sprzętów sportowych, nie można zapominać o akcesoriach i odzieży. W końcu bez nich realizacja sportowych planów jest zwyczajnie niemożliwa. W przypadku łyżew zastosować można dużą część wskazówek odnoszących się do nart i snowboardu. Kluczowe jest zapobieganie rdzy, osuszanie pługów i ich oczyszczanie oraz regularne ostrzenie z pomocą fachowca. Natomiast gdy chodzi o same buty i odzież sportową, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

Nawet niewielkie zaniedbania mogą doprowadzić zawilgocenia, odkształceń, pojawienia się przykrego zapachu, a nawet trwałych zniszczeń i ubytków. Warto zacząć od odpowiedniego oczyszczania butów, które powinno być zawsze przeprowadzane zgodnie z instrukcją. Największym błędem byłoby nadmierne przemoczenie butów z zastosowaniem środków czyszczących. Zamiast tego warto regularnie stosować spraye o działaniu antybakteryjnym i antygrzybicznym. Z kolei zewnętrze elementy wykonane z plastiku i innych nieprzemakalnych tworzyw mogą być oczyszczane z zastosowaniem wody.

Koniecznie pamiętaj także o osuszeniu butów. W tym celu wyciągnij materiałową część buta z tak zwanej skorupy. W środku umieść specjalne grzałki, na przykład te w formie wkładek. Niektóre z nich jednocześnie odkażają wnętrze buta, dzięki emisji promieni UV. Możesz również umieścić buty na kaloryferze, jednak temperatura nie może być zbyt wysoka. W przeciwnym razie mogą pojawić się odkształcenia. Gdy but zmieni swój rozmiar, trudno będzie z niego komfortowo korzystać! W żadnym razie nie wrzucaj części materiałowej do pralki czy suszarki automatycznej, chyba że producent zezwala na taką formę oczyszczania i suszenia.

Oprócz tego pamiętaj, by nigdy nie przechowywać butów na mrozie czy w warunkach wilgotności. Przesiąknięte wilgocią akcesoria mogą pokryć się lodem, a odratowanie butów w takim stanie jest niełatwe. Zanim odłożysz buty do przechowania, dokładnie wyczyść i wysusz skorupę. Pamiętaj, by wyczyścić wszelkie szczeliny, wyeliminować sól drogową, piasek i pozostałe pozostałości zanieczyszczeń. Jeśli buty zawierają metalowe elementy, dokładnie je wyczyść i osusz – po każdym dni użytkowania.

Jak przedłużyć trwałość odzieży sportowej?

Zanim udajemy się na stok, zazwyczaj zakładamy cała gamę odzieży ochronnej. Najczęściej zaczyna się od bielizny termoaktywnej, a kończy na wodoodpornym kombinezonie i kurtce. Warto pamiętać, że sportowa odzież jest sporządzona z innych materiałów, niż ta codzienna. Są to materiały bardzo wytrzymałe, lecz zarazem wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

W każdym przypadku należy kierować się instrukcjami producenta. Nawet, gdy sądzisz, że materiał jest na tyle trwały, by wrzucić go do pralki i wybrać program z wysoka temperaturą i częstotliwością obrotów – wcale nie musi tak być i często nie jest. Wybór nieodpowiedniej opcji może skończyć się skurczeniem odzieży i odbarwieniami. Dlatego zazwyczaj producenci zalecają wybór temperatury 30 ° i delikatnego programu piorącego. Często możliwe jest wyłącznie pranie ręczne. Dotyczy to na przykład odzieży sportowej z membraną oraz odzieży wykonanej z polaru. W dodatku, odzież sportowa z membraną musi być oczyszczana i pielęgnowana z zastosowaniem specjalistycznych środków służących do jej impregnacji.

Istotny jest nie tylko materiał zewnętrzny, ale także rodzaj wypełnienia. Odzież wypełnioną sztucznym puchem zazwyczaj można prać mechanicznie, lecz z zastosowaniem niskich temperatur. Jeśli produkt jest jakościowy, zachowa swoja pierwotną formę. Jeśli jednak wykonanie pozostawia sporo do życzenia, pranie w pralce może skończyć się odkształceniami – wypełnienie po prostu się przemieści. Natomiast w przypadku kurtek i skafandrów puchowych, odzież należy czyścić w pralni chemicznej. Zaleca się także regularne wietrzenie odzieży puchowej oraz przechowanie jej w suchym, przewiewnym miejscu.

Często odzież narciarska składa się z co najmniej dwóch części. W takim wypadku należy rozdzielić części i postępować zgodnie z instrukcją dotycząca oczyszczania każdej z nich. Odrębne zalecenia dotyczą bielizny termoaktywnej. Do jej prania nie można stosować środków zmiękczających, choć pranie w pralce często jest możliwe z zastosowaniem odpowiednich temperatur i programów. Zarówno do prania ręcznego, jak i automatycznego, należy zastosować delikatne środki myjące, takie jak proszki hipoalergiczne, mydło lub specjalne środki do prania bielizny termoaktywnej.

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ źle oczyszczana odzież nie tylko traci swą estetykę i zmienia wymiary, ale może również bezpowrotnie stracić właściwości – a przecież to one przekonują nas do użytkowania odzieży ochronnej. Jednocześnie, odzież sportową należy regularnie oczyszczać. Zwłaszcza bielizna sportowa musi być prana systematycznie. W przeciwnym razie przestanie pełnić funkcję ochronną, a skóra pokryta warstwa zanieczyszczonego materiału nie będzie oddychać.

Gdzie przechować sprzęty sportowe i odzież zimową?

Sprzęty i odzież zimowa często odznaczają się wysokimi cenami. Dlatego nie warto eksperymentować, gdy chodzi o ich pielęgnację i przechowanie. Zanim odłożysz rzeczy na sezon letni, zadbaj by były czyste i suche. Kolejno umieść odzież w pokrowcach lub pudełkach, które zapewnią przepuszczalność powietrza, lecz zarazem uchronią rzeczy przed wilgocią. W samym pomieszczeniu powinna panować optymalna temperatura i wilgotność.

Biorąc to pod uwagę można mieć pewność, że warunki panujące w boxach self storage Stokado są idealne dla przechowania nart, desek snowboardowych i odzieży sportowej. Niezależnie od tego, czy chcesz przechować je wyłącznie tymczasowo czy też szukasz rozwiązania na cały sezon i dłużej – możesz nam zaufać. Poziom czystości, temperatury i wilgotność są przez nas kontrolowane, podobnie jak poziom bezpieczeństwa w obiekcie.

Masz stały dostęp do swoich dóbr 24 godziny na dobę. Rzeczy są chronione z zastosowaniem monitoringu i systemów bezpieczeństwa. Nasze magazyny są zlokalizowane w niedużym oddaleniu od większości polskich miast, co pozwala na bezproblemowy dojazd. Przechowasz tu nie tylko sprzęty i odzież, ale także pojazdy, takie jak śnieżne skutery, quady, cokolwiek zechcesz!

Mogą oczekiwać tu na kolejną wyprawę. Dzięki temu, nawet jeśli na co dzień przebywać na drugim końcu Polski, Europy czy globu – Twoje sprzęty będą czekać w pobliżu ulubionego stoku. To dobra opcja również wtedy, gdy planujesz sprzedaż bądź renowację, a w domu zwyczajnie zabrakło miejsca.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL