Jak czyścić i przechowywać akwarium?

Akwarystyka nie jest zajęciem łatwym. Trzeba liczyć się z całą gamą obowiązków, które wiążą się z prawidłowym utrzymaniem akwarium. Problematyczne może być na przykład prawidłowe czyszczenie i przechowanie akwarium. Na szczęście, znaleźć można szereg wskazówek, które to zadanie ułatwiają. Zebraliśmy tu wszystkie te wskazówki, specjalnie dla Ciebie.

Czyszczenie akwarium – co musisz wiedzieć?

Jak podają specjaliści, akwarium musi być czyszczone nawet jeśli korzystasz z najlepszych filtrów. Nie ma bowiem sposobu na to, by woda oczyściła się ze wszystkich odpadów. Niektórzy polecają, by do akwarium wpuścić rybki, które odżywiają się właśnie nieczystościami i glonami. Ta wskazówka jest oceniana jako pomocna, lecz niewystarczająca.

Nie ma więc rady, akwarium musi być regularnie oczyszczane. W przeciwnym razie może dojść do tego, przed czym przestrzegają wszyscy akwaryści. Mowa o zachwianiu równowagi biologicznej. Gdy woda jest „nawożona” zbyt dużą ilością nieczystości i resztek pokarmu, pojawiają się glony i zmienia się całe środowisko życia. Taka sytuacja może skończyć się chorobami, a nawet utratą życia. A przecież nie chcesz pozbywać się rybek, koników, krewetek i innych żywych organizmów, prawda?

Dlatego akwaryści nawołują, by pamiętać nie tylko o regularnej podmianie wody, lecz również o czyszczeniu akwarium. Ale jak się do tego zabrać? Szczególnie trudne jest oczyszczanie akwarium w przypadku, gdy w jego wnętrzu umieściłeś już przepiękna aranżację i nie ma mowy o jej usunięciu na czas oczyszczania. Znajdziesz tu listę najczęściej udzielanych wskazówek:

  1. W pierwszej kolejności zaleca się, by zrezygnować z konwencjonalnych środków czystości. Takie produkty zawierają toksyczne substancje, dlatego nie mogą być używane we wnętrzu akwarium. W sklepach akwarystycznych dostępne są specjalne preparaty służące właśnie do oczyszczania akwarium. Oprócz tego akwaryści zachęcają, by wyposażyć się w szereg akcesoriów ułatwiających oczyszczanie. To na przykład specjalny czyścik do szyb akwarium, szczotka do oczyszczania filtrów, przyrząd do czyszczenia akwariów akrylowych (jeśli takie posiadasz), odmulacz, odkamieniacz. Przyda się także coś do wycierania, na przykład papierowe ręczniki.
  2. Zacznij od zeskrobywania glonów, które z pewnością w mniejszej lub większej ilości porastają szyby akwarium. Wykorzystaj w tym celu skrobak lub specjalną żyletkę dla akwarystów. To prosta czynność, która nie powinna sprawić nawet najmniejszych problemów.
  3. W następnym kroku specjaliści zalecają czyszczenie kamieni i wszelkich dekoracji, na których również mogą gromadzić się glony i zanieczyszczenia. Następnie elementy te są oczyszczane z użyciem wybielaczy. Nie chodzi tu oczywiście o wybielacze do prania czy powierzchni, lecz o specjalistyczne środki dedykowane dla akwarystów. Na każdym produkcie powinna znaleźć się instrukcja użytkowania. Elementów nie trzeba szorować, wystarczy je zamoczyć i opłukać.
  4. Jeśli elementy, takie jak grzałka czy termometr również pokryły się glonami bądź zanieczyszczeniami, trzeba pamiętać o ich umyciu. Ze względu na to, że ich struktura często nie jest gładka, mogą być przydatne szczoteczki i inne narzędzia do zeskrobywania brudu – wolne od detergentów. Jeśli wcześniej akcesoria te były używane do czyszczenia powierzchni w domu to – nawet po uprzednim dokładnym wypłukaniu – lepiej z nich zrezygnować. Taką instrukcję przeczytać można w większości przypadków.
  5. Następnie przychodzi czas do oczyszczanie podłoża. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju podłoże stosujesz (kamyczki, piasek) z pewnością gromadzi się na nim muł. Dlatego poleca się, by regularnie wykonywać odmulanie, z użyciem przyrządu nazywanego odmulaczem. To rodzaj długiej rurki, która zasysa podłoże i oczyszcza je. Zastosowane w odmulaczu sito pozwala na selekcję elementów podłoża i mułu.
  6. Dopiero w kolejnym kroku czyści się zewnętrze elementy. Doświadczeni akwaryści zalecają, by w tym celu stosować środki przeznaczone do czyszczenia akwarium, zamiast konwencjonalnych detergentów.
  7. Oczyszczanie filtrów ma miejsce dopiero po kilku tygodniach od momentu wykonania poprzednich pięciu kroków. Ma to na celu zachowanie naturalnej równowagi mikrobiologicznej. Celem wyczyszczenia filtru należy go opłukać, a szczeliny dodatkowo przeczyścić dowolnym narzędziem wolnym od detergentów. Jeśli nadszedł już czas na wymianę wkładu, należy go wymienić, zamiast oczyszczać. (źródło:https://www.superakwarium.pl)

Jak transportować i przechowywać akwarium?

Jeśli rezygnujesz z akwarystyki, odkładasz to na później lub wymieniasz akwarium, również pamiętaj o jego dokładnym oczyszczeniu. Oczyszczanie pustego akwarium z pewnością jest dużo łatwiejsze niż w przypadku bieżącej pielęgnacji. Dlatego trudno znaleźć informacje na ten temat. Można jednak przypuszczać, że wystarczające jest oczyszczenie całego wnętrza, zewnętrznych szyb oraz wszelkich elementów z użyciem specjalistycznych środków, bez detergentów.

Ze względu na wysoką cenę wszystkich tych akcesoriów akwarystycznych, z pewnością planujesz ich sprzedaż lub ponowne wykorzystanie. Nie warto więc stosować toksycznych środków. Niektóre elementy z pewnością trzeba będzie wymienić. Jedno jest pewne, akwarium powinno być dobrze oczyszczone przed jego przechowaniem, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą rozwinąć się w nim różne organizmy. Wszystko powinno być dokładnie osuszone, a szyby starannie przetarte suchym ręcznikiem papierowym. Oczywiście, wszelkie wymienione tu wskazówki to tylko czubek góry lodowej, informacje ogólnie dostępne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat akwarystyki skontaktuj się ze specjalistą!

Następnie akwarium należy zabezpieczyć, podobnie jak wszystkie przedmioty wykonane ze szkła. Firmy transportowe zalecają również odpowiednie oznakowanie takiego pakunku. W Stokado oferujemy również materiały do pakowania oraz pomoc w ich odpowiednim doborze. Zapytaj nas również o transport! Przewożenie delikatnych przedmiotów, takich jak akwarium, wymaga odpowiedniej dozy ostrożności. Profesjonalne firmy transportowe stosują w tym celu odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym nie ma ryzyka uszkodzeń. Ponadto duże akwaria są bardzo ciężkie, co dodatkowo przemawia za wykupem usługi transportowej.

A gdzie przechować akwarium? Oczywiście w magazynach self storage Stokado. W naszej ofercie znajdziesz między innymi niewielkie boxy o metrażu nawet od 1 m². To idealne miejsce do przechowania akwarium, jeśli cienisz sobie niski koszt. Kontrolujemy poziom czystości i zapewniamy dogodne warunki. Twój akwarystyczny dobytek będzie z nami bezpieczny! Możesz liczyć na elastyczna fortę, dostęp do magazynu 24h/7 oraz stałą ochronę. Nasze magazyny self storage zlokalizowane są między innymi w Kaliszu, Bydgoszczy, Legnicy, Poznaniu, Wrocławiu, Zabrzu, Szczecinie i Zielonej Górze. Potrzebujesz więcej informacji lub porady? Skontaktuj się znami!

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL