Rynek self storage w Europie. Prognozy na 2018 rok

Jeszcze dekadę temu magazyny self storage w ogóle nie były popularne w naszym kraju. Obecnie rynek ten rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Nie tylko firmy, ale także i klienci prywatni, którzy potrzebują dodatkowej powierzchni, decydują się na elastyczny wynajem powierzchni magazynowych. Na całym kontynencie europejskim powstają nowe firmy, które oferują wynajem tego rodzaju komórek. Jak wyglądają prognozy dla rynku self storage na najbliższy rok?

Wygląda na to, że rynek ten będzie się dalej dynamicznie rozwijał. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach na naszym kontynencie. Trzeba podkreślić, że w Europie istnieje już około 3200 budynków, w których można wynająć komórki magazynowe. Szacuje się, że oferowane są łącznie komfortowe, dyskretne magazyny o powierzchni 8,7 mln mkw. W naszym kraju self storage to ciągle rynek znajdujący się w początkowej fazie rozwoju.

W chwili obecnej najwięcej magazynów self storage jest oferowanych w Wielkiej Brytanii. Tutaj znajduje się 44% małych magazynów na kontynencie europejskim. Stosunkowo dużo magazynów samoobsługowych znajduje się również w Hiszpanii i Francji (po około 11%). Statystycznie rzecz biorąc, stale wzrasta poziom zainteresowania tego rodzaju magazynami. Nic zatem dziwnego, że ciągle powstają nowe obiekty self storage. W Europie magazyny takie budowane są zarówno w dużych miastach, jak i w małym miejscowościach.

Już w chwili obecnej magazyny tego rodzaju są bardzo często wynajmowane przez osoby prywatne. Szacuje się, że ta tendencja będzie rosnąc. Coraz więcej osób dostrzega, jak wygodnym i jednocześnie tanim rozwiązaniem jest wynajem powierzchni magazynowej do przechowywania swojego dobytku. Szacuje się w roku 2017 mini magazyny w Europie wynajmowane były głównie przez prywatnych klientów – aż 73% umów podpisanych zostało właśnie z osobami prywatnymi. Ze względu na wygodę, zapewnione bezpieczeństwo oraz niskie czynsze, można założyć, że magazyny self storage (które w Polsce funkcjonują od kilku lat) także będą coraz bardziej popularne w naszym kraju.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL