Remontujesz mieszkanie? Sprawdź pierwsze kroki, które musisz podjąć!

Niezależnie od tego, czy jest spontaniczny, czy planowany – sprawdź, od czego zacząć remont mieszkania, aby uniknąć wszechogarniającego chaosu. Nie musisz mieć sztywnego harmonogramu prac remontowych, ale jest kilka kluczowych punktów do odhaczenia, które ułatwią Ci funkcjonowanie w tym czasie. Podczas remontu trudno uniknąć stresu, bo wystarczy, że znacząco wydłuży się dostawa materiałów do łazienki lub ekipa spóźni się po raz czwarty w tym samym tygodniu. Podpowiadamy, od czego zacząć remont mieszkania, żeby tych nerwów było trochę mniej.

Jak zaplanować remont mieszkania – czy to jest w ogóle potrzebne?

Wiele osób nie zastanawia się, jak zaplanować remont mieszkania, tylko działają spontanicznie. Czy to coś złego? Oczywiście, że nie. Czy można dzięki planowaniu uniknąć przynajmniej części problemów i pomyłek? Jak najbardziej.

Nie musisz mieć harmonogramu remontu mieszkania – chodzi raczej o to, żeby zastanowić się, czego potrzebujesz, by prace w miarę możliwości przebiegały sprawnie. Dzięki temu:

  • łatwiej zapanujesz nad budżetem,
  • ograniczysz ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek,
  • nie zapomnisz zamówić z wyprzedzeniem najważniejszych materiałów remontowych,
  • bez większego problemu odnajdziesz się po zakończeniu remontu,
  • być może nie pokłócisz się z partnerem bądź partnerką.

Remont mieszkania jest wyzwaniem logistycznym, które potrafi przytłoczyć – nawet jeśli nie możesz się doczekać nowego wyglądu kuchni czy łazienki. Lista zadań nie tylko pomoże Ci nad tym zapanować, ale też pozwoli szybko pozbyć się z głowy miliona pomysłów związanych z remontem.

Od czego zacząć remont mieszkania?

Jak remontować mieszkanie, żeby odnaleźć się w naturalnym dla tego stanu bałaganie? W pierwszej kolejności zadbaj o meble i wyposażenie, których nie planujesz wymieniać. Nie chcesz przecież, żeby Twoja ulubiona komoda wyszukana na OLX-ie zniszczyła się podczas prac remontowych, prawda? To samo dotyczy innych ważnych dla Ciebie przedmiotów. Oczywiście możesz je odpowiednio zabezpieczyć, ale dla własnego spokoju lepiej je przetransportować na czas remontu do magazynu samoobsługowego. Dzięki temu meble i przedmioty nie będą też Wam przeszkadzały – nie będą dodatkowo zagracały pomieszczeń, w których i tak będzie pełno materiałów remontowych.

Magazyny samoobsługowe umożliwiają magazynowanie mebli tak długo, jak będzie trwał remont w mieszkaniu. Niestety, ale większość z nas nie ma wystarczającej przestrzeni do tego, by przechowywać nadmiar rzeczy. Co więcej, musisz przecież gdzieś mieszkać – jeśli wszystkie meble przeniesiesz do jednego pokoju, to trudno będzie Ci się po nim poruszać, a co dopiero żyć w nim na co dzień podczas remontu. Magazyn jest więc wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem tej sytuacji. Dzięki temu zyskujesz pewność, że Twoje rzeczy przetrwają czas remontu, a Ty będziesz mieć przestrzeń do mieszkania.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Wiele osób wyobraża sobie, jak zrobić remont mieszkania, ale w praktyce okazuje się to trochę bardziej skomplikowane. O czym musisz pamiętać, planując prace remontowe?

  • Określ dokładnie, czego zakres remontu – czy celem jest raczej odświeżenie mieszkania, czy może jednak kapitalny remont, który wymaga większych nakładów pracy? Jak bardzo zamierzasz ingerować w obecny układ mieszkania?
  • Zaplanuj budżet – ustal, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na remont. Uwzględnij w budżecie nie tylko obecne koszty materiałów i zatrudnienia ekipy remontowej, ale również inflację i nieprzewidziane wydatki
  • Znajdź zaufaną ekipę remontową – nawet jeśli większość prac planujesz wykonać samodzielnie, znajdą się na pewno rzeczy, które lepiej powierzyć specjalistom (np. instalacje)

Od czego zacząć remont nowego mieszkania? W pierwszej kolejności przeprowadź prace konstrukcyjne – wyburzenie ścian działowych, czy wykonanie sufitu podwieszanego. Następnie trzeba wykonać prace instalacyjne. Być może chcesz przeprojektować instalację gazową lub instalację centralnego ogrzewania. Kolejnym krokiem jest wymiana okien, wyrównanie ścian i sufitu, a także ich malowanie. Dopiero na samym końcu możesz się zająć drobniejszymi pracami montażowymi i aranżacją mieszkania.

Podsumowanie

Kapitalny remont mieszkania jest tak dużym przedsięwzięciem, że czasami nie wiadomo, od czego zacząć. Możesz do niego podejść spontanicznie, ale z doświadczenia wiemy, że warto zaplanować wcześniej choć część prac i działań związanych z remontem. Dzięki temu unikniesz nadmiernego stresu i konfliktów, które dla wielu osób są nieodłącznym elementem remontów (naprawdę wystarczy, że każdy ma inną wizję zmian w łazience). Przede wszystkim jednak ułatwisz sobie życie – np. zamiast potykać się o meble i rzeczy przeniesione do sypialni, możesz je przewieźć do samoobsługowego magazynu. Dzięki temu Wasze rzeczy będą bezpieczne, a Wy zyskacie dodatkową przestrzeń w mieszkaniu na czas remontu.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL