Grzyb w piwnicy – co zrobić z rzeczami? Praktyczne wskazówki

Grzyb w piwnicy to problem, którego nie można lekceważyć. Niesie za sobą niebezpieczeństwa, zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i też dla stanu technicznego nieruchomości. Jeśli piwnica służy Ci do przechowywania różnych rzeczy, pojawi się pytanie, co zrobić z tymi, które miały styczność z grzybem. Czy uda się je uratować, jak je przechowywać, by chronić je przed zniszczeniem? W naszym wpisie znajdziesz porady dotyczące właściwego magazynowania oraz alternatyw dla wilgotnej piwnicy.

Zagrożenia związane z grzybem w piwnicy

Wilgoć w piwnicy to problem, który niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim grzyby, pleśnie i wilgoć w piwnicy mają negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Mogą powodować alergie, astmę, a także poważniejsze dolegliwości układu oddechowego. Zdrowie to jedno, ale zapomina się także o tym, że wilgoć i grzyb mogą uszkodzić przechowywane w piwnicy przedmioty.

Jeżeli przechowujesz w piwnicy meble, ubrania czy cenne pamiątki, to mogą one ulec trwałemu zniszczeniu. Wilgoć przenikając do materii, sprawia, że przedmioty stają się doskonałym miejscem do rozwoju grzybów i pleśni.

Jak się pozbyć grzyba z piwnicy

Jeśli grzyb i pleśń w piwnicy stała się poważnym problemem, warto zastosować domowe sposoby na wilgoć w piwnicy. Przede wszystkim musisz ją odpowiednio wywietrzyć, usuwając przy tym wszystkie przedmioty, które mogą się tam znajdować. Możesz także zastosować specjalistyczne środki do usuwania wilgoci, które pozwolą zlikwidować problem.

Żeby skutecznie odgrzybić piwnicę, należy w pierwszej kolejności usunąć przyczynę powstawania wilgoci, a następnie zastosować gruntowne oczyszczenie ścian i podłogi. Bardzo skutecznym sposobem na walkę z grzybem w piwnicy i pleśnią jest zastosowanie ozonowania. Pozwala to na skuteczne usunięcie grzybów i pleśni, a także ich zarodników, które mogą znajdować się w powietrzu.

Oczyszczenie i dezynfekcja przedmiotów

Proces oczyszczania

Przedmioty, które miały kontakt z grzybem, powinny być starannie oczyszczone. Ubrania warto wyprać w wysokiej temperaturze, a meble i wyposażenie piwnicy oczyścić przy użyciu specjalistycznych środków.

Jeżeli masz przedmioty, które mogą ulec zniszczeniu pod wpływem wody i środków czystości warto skontaktować się z firmą specjalizującą się w renowacji. Dzięki temu jest szansa, że uda się uratować cenne przedmioty.

Metody dezynfekcji

Ogromne znaczenie ma skuteczna dezynfekcja przedmiotów, które miały kontakt z grzybem i pleśnią. Poza specjalistycznymi środkami do usuwania grzybów i pleśni dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie ozonu.

Ozonowanie to skuteczny sposób na zabicie grzybów, bakterii i wirusów znajdujących się na powierzchni przedmiotów. Warto jednak pamiętać, że jest to metoda, która wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.

Ważne jest, aby proces dezynfekcji przeprowadzić skutecznie, tak aby zapobiec powtórnemu rozwojowi grzyba, który znów mógłby zagrażać zdrowiu.

Wybór odpowiedniego miejsca do przechowywania

Kiedy w piwnicy pojawi się grzyb, pleśń i wilgoć, to musisz znaleźć inne miejsce do przechowania rzeczy. Można podjąć próbę walki z pleśnią i grzybem, ale trzeba się liczyć z tym, że w piwnicach problem bardzo często wraca. Jeśli więc sytuacja się powtarza, świetną alternatywą będą magazyny samoobsługowe.

Decydując się na takie rozwiązanie, masz pewność, że rzeczy będą przechowywane w odpowiednich warunkach, co zabezpieczy je przed wilgocią, grzybem czy pleśnią. Dodatkowo, wynajmując boxy magazynowe, masz do nich dostęp przez całą dobę.

Firma Stokado daje możliwość wynajmu boksów o różnych wielkościach, co pozwala dostosować ich wielkość do ilości i rodzaju rzeczy, które będziesz tam przechowywać. Jeśli ktoś np. planuje przechowywanie nart, powinien dopasować do nich właściwy magazyn. Zróżnicowanie w ofercie Stokado jest jednak na tyle duże, że każdy bez problemu znajdzie box odpowiadający jego potrzebom.

Komfort przechowywania w magazynach samoobsługowych

Self storage to świetna alternatywa dla piwnicy. Dzięki temu rozwiązaniu możesz przechować przedmioty w miejscu, które zapewnia im bezpieczeństwo i ochronę przed wilgocią, pleśnią i grzybem.

Korzystając z usług firmy Stokado masz pewność, że rzeczy są zabezpieczone przed działaniem negatywnych czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć czy grzyb, które mogą działać na nie w piwnicy. Dodatkowo firma gwarantuje stały monitoring swoich magazynów, dlatego masz gwarancję bezpieczeństwa i ochrony przed kradzieżą. Ty zaś otrzymujesz dostęp do swojego magazynu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Postaw na bezpieczne boxy od Stokado

Problem z grzybem w piwnicy nie jest łatwy do rozwiązania i wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Ważne jest, aby zająć się nim jak najszybciej, zanim spowoduje poważne szkody zarówno w domu, jak i w zdrowiu.

Każdy, kto zmaga się z tym problemem, powinien przede wszystkim zabezpieczyć swoje rzeczy, wynosząc je z piwnicy i przechowując w bezpiecznym miejscu, jakim są boksy magazynowe oferowane przez firmę Stokado.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL