Od czego zacząć odgracanie domu? Jak oczyścić mieszkanie ze zbędnych rzeczy?

Chyba każdy z nas zna problem zagraconego mieszkania. Nawet osoby, które nie są typowymi zbieraczami rzeczy, zauważają prędzej czy później, że mają za mało miejsca w domu lub w mieszkaniu. Odgracanie domu to jednak nie problem! Jak oczyścić dom ze zbędnych rzeczy? Od czego zacząć? Podpowiadamy!

Odgracanie domu metodą „na bieżąco”

Jeśli mieszkanie zostaje zagracone, to sporo czasu trzeba spędzić na porządkowaniu i czyszczeniu licznych, niejednokrotnie zbędnych, przedmiotów. To może być frustrujące, dlatego warto reagować na bieżąco. Zamiast organizowania wielkich porządków (nie oszukujmy się, wiele z nich będziemy odkładać w czasie), warto działać od razu. Co to znaczy w praktyce?

Gdy tylko znajdziesz jakiś zbędny przedmiot w domu, który zabiera cenną przestrzeń, zatrzymaj się i zastanów się co z nim zrobić. Wiele przedmiotów, których Ty już nie potrzebujesz, możesz z powodzeniem oddać, sprzedać albo po prostu wrzucić. Jeśli są to ubrania, wyrzuć je do kontenera na odzież używaną.

Preferujesz sprzedaż ubrań? Tym bardziej warto robić to na bieżąco, aby zaoszczędzić czas. Zrób zdjęcie ubrania, a później wystaw je na portalu aukcyjnym lub w przeznaczonej do tego aplikacji. Zredaguj ogłoszenie i gotowe! Możesz już tylko oczekiwać reakcji użytkowników, a później transakcji i wysyłki towaru. Z pewnością mniej czasu zajmie Ci sprzedaż na bieżąco pojedynczych przedmiotów niż dużej ich liczby przy okazji gruntownych porządków.

Możesz porządkować rzeczy regularnie, jeśli podzielisz dom na strefy

Osoby, które chcą skutecznie walczyć z zagraceniem przestrzeni wokół nich, powinny pamiętać o regularnym przeprowadzaniu porządków. Nie lubisz dużych porządków? Szkoda Ci na nie czasu? To nie problem! Podziel dom na strefy (mogą być bardzo małe, np. jedna szuflada, szafka, schowek itd.), a później zajmuj się jedną strefą codziennie. W ten sposób bezboleśnie uporządkujesz dom lub mieszkanie. W przypadku przedmiotów niepotrzebnych decyduj od razu, czy chcesz je zatrzymać, czy też wolisz sprzedać lub wyrzucić.

Wielkie odgracanie, czyli „raz a porządnie”

Powyższe wskazówki były skierowane do tych osób, których wizja wielkiego odgracania przytłacza. Porządkowanie mieszkania może być też jednak po prostu wyzwaniem na 1-2 dni – w zależności od tego, ile masz rzeczy. Zaplanuj sobie w kalendarzu generalne odgracanie mieszkania i nie łącz tego z innymi aktywnościami. Przyszykuj niejeden pojemnik czy pudło do przechowywania. Sprawdź też, czy masz wystarczająco dużo worków na śmieci. Z pewnością przydadzą Ci się do sortowania przedmiotów i podjęcia dalszych działań – ich wyrzucenia, oddania znajomym lub sprzedaży. Być może ilość rzeczy, które masz, nie jest aż tak duża i możesz wziąć się za odgracanie przestrzeni „raz a porządnie”.

Przechowuj rzeczy w magazynach samoobsługowych

Czy porządkowanie mieszkania musi się wiązać z wyrzucaniem lub oddawaniem rzeczy? A co jeśli jakiś przedmiot z jednej strony zabiera cenną przestrzeń, ale z drugiej może się jeszcze przydać? Albo nie „może”, ale na pewno się przyda, bo np. użyjesz go w przyszłym sezonie zimowym lub letnim. Także i w tym przypadku mamy dla Ciebie rozwiązanie – magazyny self storage! Tego typu obiekty zostały stworzone właśnie z myślą o osobach, które chcą „odgracić” mieszkanie i jednocześnie nie są gotowe na pozbywanie się swojego dobytku. Jeśli np. przez większość czasu w roku nie jeździsz na snowboardzie, ale gdy nadchodzi zima, wyciągasz deskę i sprzęt sportowy, magazyny będą dobrą opcją. Na pewno znajdziecie komórkę self storage o odpowiednich gabarytach. Dostępne są komórki i kontenery do wynajęcia, które mają powierzchnie już od 1 metra kwadratowego. Jeśli nie chcesz wyrzucać rzeczy, ale pozbyć się ich na jakiś czas, to wynajem takiego kontenera jest najlepszą opcją. Możesz go otworzyć przez całą dobę każdego dnia tygodnia.

Dlaczego warto zabrać się za odgracanie domu?

Odgracanie domu nie musi mieć na celu przejścia na minimalizm. Nie wiąże się też z ograniczeniem komfortu czy zmniejszeniem standardu życia. Wręcz przeciwnie – zbyt duża ilość niepotrzebnych rzeczy powoduje przytłoczenie zarówno przestrzenne, jak i psychiczne. Odgracanie pomaga uzyskać przestrzeń do przechowywania innych przedmiotów, ogranicza bałagan i ułatwia funkcjonowanie w codzienności. Dużo łatwiej będzie Ci znaleźć np. ulubione buty z poprzedniego sezonu, jeśli w szafce nie będzie kilkudziesięciu par innego obuwia. Pozbywanie się rzeczy skutkuje tym, że masz tylko te, z których rzeczywiście korzystasz, dlatego łatwiej jest się zorganizować.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL