Bezstrestowa przeprowadzka – praktyczny poradnik

Przeprowadzka? Na pewno znów zabraknie kartonów, a liczba rzeczy do przewiezienia zaskoczy domowników. W nowym mieszkaniu zastaniesz pustkę, a znalezienie czajnika i sztućców nastręczy wielu problemów. Czy tak musi być? Warto dobrze zorganizować przeprowadzkę, by uniknąć niepotrzebnego chaosu.

Myśl strategicznie, czyli przeprowadzka z głową

Przeprowadzki bywają trudne głównie dlatego, że są po prostu nieodpowiednio zaplanowane. Największym zaskoczeniem okazuje się często liczba nagromadzonych rzeczy i powierzchnia do sprzątnięcia, która przecież wydawała się niewielka. Warto więc mieć na uwadze, że po wyciągnięciu wszelkich przechowanych ubrań, drobiazgów i akcesoriów czas przeznaczony na przeprowadzkę może okazać się zwyczajnie zbyt krótki. Jak dobrze zorganizować przeprowadzkę? Cały proces można podzielić na 3 etapy: przygotowania, transport i magazynowanie oraz samo przekwaterowanie. Pierwszy etap przeprowadzki warto organizować w następującej kolejności:

  1. Dokonaj selekcji – zapoznaj się z zawartością wszystkich szaf, szuflad i zakamarków. W ten sposób zyskasz pogląd na to, jaka jest faktyczna ilość rzeczy do przewiezienia. Następnie przystąp do szczegółowej selekcji. W nowym miejscu nie przydadzą Ci się w końcu rzeczy, które dotychczas również się nie przydawały. Tego nadmiaru po prostu się pozbądź. Nie musisz oczywiście wyrzucać niepotrzebnego dobytku. Zamiast tego podaruj mu nowe życie, przeznaczając na rzecz fundacji czy innych organizacji pomocowych. Cały ten proces segregacji może zająć sporo czasu, pamiętaj więc, aby rozpocząć dużo wcześniej! Rzeczy przeznaczone do przewiezienia od razu uporządkuj. Dzięki temu pakowanie nie będzie tak problematyczne.
  2. Zacznij kolekcjonować kartony – kartonów nigdy za wiele. Nie musisz ich kupować. Możesz skontaktować się z pracownikami okolicznych sklepów i magazynów. Ponadto jeśli podczas porządkowania znajdziesz kartony koniecznie je zachowaj! Pamiętaj, że karton pozostały po zakupie sprzętu jest najlepszy do jego zabezpieczenia podczas podróży, gdyż wypełnienie i wymiary kartonu są perfekcyjnie dostosowane do danej rzeczy. Poza tym, w ten sposób oszczędzasz i chronisz środowisko! Wykorzystujesz bowiem własną makulaturę.
  3. Zapakuj dobytek – pamiętaj o doborze odpowiednich opakowań i wypełniaczy. Do przenoszenia ciężkich rzeczy nie używaj kartonów bardzo zniszczonych, z cienkiej tektury. Zabezpiecz sprzęty elektryczne i delikatne przedmioty. Zaopatrz się w praktyczne pasy do przenoszenia lub niewielkie wózki, podpórki oraz nakładki ochronne.
  4. Spakuj plecak podręczny – wyobraź sobie, że pierwszy dzień w nowym miejscu jest jak obóz pod gołym niebem. Może jest w tym stwierdzeniu trochę przesady, ale na pewno docenisz ciepłą kawę i posiłek! Zapakuj czajnik elektryczny, ładowarki, telefony, zastawę dla wszystkich domowników oraz zapas jedzenia. Zadbaj także o zestaw do sprzątania, ponieważ przeprowadzka zawsze wiąże się z uprzednim przygotowaniem lokalu, a w dodatku nowe zabrudzenia pojawiają się na bieżąco.

Przeprowadzka? Magazynowanie i transport

Warto ustrzec się przed transportowaniem nadmiaru pakunków wprost do nowego miejsca. Dlaczego? Urządzanie i porządkowanie nowego mieszkania, domu czy biura może być bardzo problematyczne, gdy przestrzeń jest zajęta przez kartony, meble i sprzęty. Ponadto powstaje kwestia rzeczy trudnych do sklasyfikowania. Mianowicie, podczas selekcji pozbywamy się tego co niepotrzebne, ale często nie wiemy co zrobić, z tym co wprawdzie jest niepotrzebne lecz ma wartość sentymentalną. Magazyny self storage Stokado to miejsce, w którym możesz umieścić nadmiar pakunków na czas urządzania. To także najlepszy sposób by zabezpieczyć pamiątki rodzinne na czas dłuższy lub krótszy.

Jak ułatwić sobie transport? Przeprowadzka powinna być bezpieczna dla ludzi i dla sprzętów. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów i niebezpieczeństw, najlepiej jest skorzystać z usług firmy transportowej. Takie firmy dysponują samochodami dostawczymi wyposażonymi w odpowiednie pasy zabezpieczające, maty antypoślizgowe i inne akcesoria. Ponadto już samo przenoszenie ciężkich przedmiotów jest niezwykle trudne pod wieloma względami. Jeśli więc stawiasz na samodzielną przeprowadzkę, koniecznie zaopatrz się w środki bezpieczeństwa.

Urządzanie nowego mieszkania, domu i biura

Jak urządzić nowe mieszkanie, dom czy biuro? Na samym wstępie należy dokonać dokładnych pomiarów każdego pomieszczenia. Dzięki temu można kolejno wykonać projekt aranżacji wnętrza – samodzielnie lub z pomocą specjalisty. Gdy wnętrze jest już umeblowane wystarczy tylko przetransportować i uporządkować dobytek na miejscu. No właśnie, czy to aby naprawdę „tylko” porządkowanie? Urządzanie nowego miejsca bywa problematyczne. Jeśli jednak część rzeczy pozostawisz w pobliskim magazynie self storage, z łatwością uporządkujesz wnętrza. Dzięki temu, czas „spania na kartonach” nieco się skróci! Rozpocznij od wypakowania rzeczy i akcesoriów koniecznych dla komfortu domowników. Najczęściej są to ubrania, pościel, środki higieniczne, kosmetyki, naczynia i żywność. Pozostałe drobiazgi i delikatne przedmioty warto rozmieścić na samym końcu, gdy pozostałe elementy będą już na swoim miejscu. Nie poleca się również przenoszenia sprzętów IT i AGD już na samym wstępie. Sprzęty elektroniczne nieraz okazują się delikatniejsze niż porcelana, a szkody są dużo bardziej kosztowne.

Przeprowadzka nie musi być koszmarem. Kluczem jest czas i organizacja. Zacznij przygotowywać się do tego dnia z dużym wyprzedzeniem. Im więcej czasu poświęcisz na przemyślenia i planowanie, tym łatwiej przebiegnie cały proces. Chaotyczna przeprowadzka nigdy nie przynosi dobrych skutków, także gdy chodzi o urządzenia nowego miejsca. Dlatego z wyprzedzeniem zadbaj o porządek, bezpieczeństwo podczas transportu, a także o spokój własny i pozostałych domowników!

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL