Jak bezpiecznie transportować i przechowywać lodówkę? Kompleksowy poradnik

Kupiłeś nowy sprzęt i zastanawiasz się, jak przewozić lodówkę, aby jej nie uszkodzić? Stare urządzenie jeszcze działa i chcesz je gdzieś przechować? Zapraszamy do lektury! W tym artykule podpowiemy, jak transportować lodówkę i gdzie można trzymać nieużywane sprzęty.

Wyposażenie kuchni jest jednym z najważniejszych w naszych domach a przenoszenie lodówki, transport i przechowywanie tego typu urządzeń wymaga specjalnej uwagi, aby uniknąć uszkodzeń. Bez względu na to, czy przeprowadzasz się do nowego miejsca, czy wymieniasz stary model na nowy, pamiętaj, że odpowiednie metody transportu i przechowywania są kluczowe dla zachowania funkcjonalności i trwałości lodówek.

Dlaczego należy uważać podczas transportu lodówki?

Transport lodówek jest trudnym zadaniem ze względu na ich wielkość, wagę i delikatne komponenty. Podczas przemieszczania lodówki istnieje ryzyko uszkodzenia wewnętrznych układów chłodzenia, drzwi, półek i innych części. Wibracje, uderzenia i niewłaściwe ułożenie mogą spowodować trwałe uszkodzenia, które będą wymagały kosztownych napraw lub nawet zakupu nowego urządzenia. Jak więc poprawnie przewozić lodówkę? Oto kilka wskazówek:

 • Opróżnij i rozmroź chłodziarkę. Wyjmij wszystkie produkty spożywcze z lodówki i zamrażarki. Ważne jest, aby upewnić się, że lodówka jest całkowicie rozmrożona przed przewożeniem.
 • Odłącz lodówkę od źródła zasilania. Wyjmij kabel z gniazdka i przyczep go do lodówki na czas przewożenia.
 • Zabezpiecz półki i akcesoria. Wyjmij półki, szuflady i inne luzem znajdujące się akcesoria i odpowiednio je zabezpiecz. Możesz je umieścić w specjalnym kartonie i dokładnie oznaczyć, aby można było je szybko zidentyfikować podczas ponownego montażu.
 • Uszczelnij drzwi. Upewnij się, że drzwi lodówki są dobrze zamknięte i zabezpieczone. Możesz użyć taśmy klejącej lub pasa do transportu, aby uniknąć przypadkowego otwierania się drzwi.
 • Przewożenie w pozycji pionowej. Lodówkę należy przewozić w pozycji pionowej, jeśli to możliwe.
 • Zapewnij stabilność. Upewnij się, że lodówka jest zabezpieczona w pojeździe. Wykorzystaj pasy lub gumowe taśmy, aby uchronić urządzenie przed przesuwaniem się podczas jazdy.
 • Unikaj wstrząsów: Staraj się unikać nagłych hamowań, wstrząsów i jazdy po nierównych nawierzchniach.

Czy lodówkę można przewozić na leżąco?

Przewożenie lodówki na leżąco to nie jest najlepszy pomysł, zwłaszcza jeśli była niedawno używana. Jednak w niektórych przypadkach, gdy nie ma innego wyboru, możliwe jest przewożenie lodówki na leżąco pod pewnymi warunkami. Głównym zagrożeniem związanym z tą metodą jest ryzyko wycieku płynu chłodzącego, który może uszkodzić kompresor i inne wewnętrzne elementy chłodzenia.

Jeśli naprawdę musisz przewieźć lodówkę w tej pozycji, upewnij się, że po ustawieniu w nowym miejscu pozostawiłeś ją nieruchomą przez co najmniej 24 godziny przed włączeniem. Pozwoli to na stabilizację płynu chłodzącego i zmniejszenie ryzyka uszkodzenia urządzenia.

Jak przechowywać nieużywaną lodówkę?

Inną popularną kwestią jest przechowywanie nieużywanej lodówki, szczególnie gdy w domu jest nowa, ale właściciel nie chce pozbywać się starego modelu, gdyż ten jeszcze działa. Jeśli masz taką lodówkę, którą chcesz przechować przez dłuższy czas, warto wykorzystać do tego magazyny samoobsługowe. To świetne rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce w domu, garażu czy piwnicy. Jak przygotować sprzęt do przechowywania? Ważne jest:

 • Dokładne wyczyszczenie sprzętu. Usuń resztki żywności, starannie umyj i wyczyść lodówkę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
 • Odtajanie i wyłączenie. Rozmroź lodówkę oraz zamrażarkę, a następnie wysusz i wyłącz urządzenie, odłączając je od źródła zasilania.
 • Uchylenie drzwi. Pozostaw drzwi lodówki lekko uchylone, aby umożliwić przepływ powietrza i uniknąć powstawania przykrego zapachu.
 • Przechowywanie w suchym miejscu. Upewnij się, że lodówka stoi w suchym i chłodnym miejscu, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym wilgocią.
 • Ostrożne przemieszczanie. Jeśli musisz przenieść lodówkę, postępuj zgodnie z wyżej wymienionymi wskazówkami dotyczącymi transportu.

Pamiętaj, że lodówka to wrażliwe urządzenie, które wymaga ostrożnego traktowania niezależnie od warunków przewożenia czy przechowywania.

Podsumowanie

Przed przewozem lub przechowywaniem lodówki zawsze sprawdź instrukcje producenta, aby upewnić się, że postępujesz zgodnie z zaleceniami dotyczącymi konkretnego modelu. Dzięki odpowiednim środkom ostrożności i dbałości o prawidłowy transport oraz przechowywanie, Twój sprzęt będzie działał długo i niezawodnie.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL