Jak utrzymać porządek w domu? Sprawdzone metody i praktyczne porady

Porządek trzeba zrobić, a bałagan robi się sam – z takim powiedzeniem możemy się spotkać. Piękne, uporządkowane wnętrza robią wrażenie, dlatego warto wiedzieć, jak utrzymać porządek w domu. Zapraszamy do naszego poradnika, gdzie znajdziecie kilka podpowiedzi, które ułatwią Wam utrzymanie domu w ładzie.

Utrzymanie porządku w domu – warto o nie zadbać

Posprzątanie mieszkania nie tylko wyglądają estetycznie, lecz także poprawiają samopoczucie. Jak podkreślają zgodnie psycholodzy, bałagan powoduje obniżenie koncentracji. Skorzystajcie już teraz z naszych podpowiedzi i zacznijcie dbać o porządek w swoich pomieszczeniach.

Jak utrzymać porządek w domu – ograniczaj niepotrzebne rzeczy

Największym wrogiem naszego domowego porządku, będzie nadmiar zgromadzonych rzeczy. Wiele osób zmaga się z funkcjonowaniem na zasadzie, „zostawię, bo może się przyda”. W domu i mieszkaniu zbieramy mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, przy których nawet największe starania o porządek pójdą na marne, ponieważ ich uporządkowanie prędzej czy później stanie się niemożliwe.

Jest jednak rozwiązania takiej sytuacji, wystarczy pozbyć się z domu niepotrzebnych rzeczy. Nie musi się to wiązać z ich wyrzuceniem. Wystarczy, że zdecydujecie się na powierzchnie magazynowe do wynajęcia. Magazyny samoobsługowe to świetne rozwiązanie, dostępne w wielu metrażach, dzięki czemu będzie można je bez problemu dopasować do indywidualnych potrzeb. W takim miejscu schować można sezonowy sprzęt sportowy, odłożyć niepotrzebne w danym momencie elementy umeblowania. To świetna przestrzeń na przechowywanie opon samochodowych, zimowych i letnich ubrań czy butów.

Zdrowe nawyki – pamiętaj o porządkowaniu domu na bieżąco

Jeśli już wybierzecie self storage i zorganizujecie dla siebie dodatkową przestrzeń w domu, będzie można przejść do porządkowania rzeczy w mieszkaniu. Zakładamy więc, że niepotrzebne rzeczy znalazły się magazynie samoobsługowym, a w domu jest to, z czego faktycznie korzystamy. W tej sytuacji wystarczy kilka zdrowych nawyków do utrzymania porządku.

Sprzątanie na bieżąco

Wystarczy poświęcić każdego dnia kilka minut na porządkowanie codziennych rzeczy i tym samym utrzymanie porządku stanie się łatwiejsze. Trzeba zadbać o takie kwestie jak:

  • zmywanie na bieżąco;
  • chowanie ubrań po prasowaniu;
  • ścielenie łóżka;
  • chowanie naczyń do szafek;

Trzymanie się planu sprzątania

Chcąc zadbać o porządek w domu, warto pomyśleć o harmonogramie sprzątania. Nie zawsze musimy nastawić się na sobotnie porządki, lepiej dopasować plan do swoich możliwości i czasu wolnego. Warto pomyśleć o rozdzieleniu obowiązków między innych mieszkańców. Spisane zadania można umieścić na lodówce, co dodatkowo będzie motywowało do działania.

Organizacja przestrzeni

Wszystko, co będzie się znajdować w mieszkaniu, powinno mieć swoje miejsce. Im mniejsza przestrzeń, tym ważniejsze będzie trzymanie się organizacji przestrzeni. Tylko odkładając na miejsce wszystkie rzeczy, będzie można utrzymać w mieszkaniu porządek.

Ograniczaj zbieractwo

Tak jak zostało już wspomniane, gromadzenie niepotrzebnych rzeczy to problem, z którym można sobie poradzić, sięgając po magazyn samoobsługowy. To świetne rozwiązanie, jednak będzie jeszcze lepiej, jeśli dodatkowo kolejne zbieractwo uda się ograniczyć. Czasami lepiej ograniczyć kupowanie pewnych rzeczy, ponownie przemyśleć sobie taki zakup. Sprawdzić się może również zasada, że jedna nowa rzecz równa się pozbyciu starej.

Jak utrzymywać porządek w domu? Skorzystajcie z naszych porad!

Jeśli nadal zastanawiacie się jak utrzymywać porządek w domu, wystarczy, że skorzystacie z naszych porad. W ofercie Stokado znajdziecie przestrzeń magazynową, która pozwoli zgromadzić wszystko to, co na co dzień nie jest potrzebne. Jeśli dodatkowo weźmiecie pod uwagę inne nasze wskazówki, także to, co zostanie w mieszkaniu, będzie uporządkowane.

Sprawdź magazyny samoobsługowe w swoim mieście

pl_PL